Informacje o przystani
Port
Cały port to duży basen osłonięty dwoma falochronami, po 100m długości każdy. Szerokość między główkami - 50m.
Właściwie są tu dwie przystanie: LOK i Marina Jastarnia.
LOK - Nabrzeże wschodnie - wysokości ok. 2m, obite oponami. Zwykle tam stoi kilka kutrów (głównie wycieczkowe) i jednostki szkoleniowe LOK-u, ale można trafić na wolne miejsce. Cumowanie aktualnie możliwe tylko longside (kiedyś były wystawione pławy cumownicze, można było cumować prostopadle do nabrzeża). Po zacumowaniu należy się zgłosić do biura LOK, możliwe podłączenie do prądu.
Dostępne WC i prysznice.
Marina Jastarnia - Brzeg północny (niedawno zagospodarowany) - dwa pomosty z Y-boomami dla mniejszych jachtów i jeden pomost do cumowania longside dla większych (V.2009), ale głębokości nie sięgają 5m. Prąd i woda na kei, oddzielnie płatne. WC darmowe, prysznice oddzielnie płatne.
Przy nabrzeżu zachodnim jachty nie mogą cumować - jest zajęte dla białej floty i kutrów rybackich.
Przy silnych wiatrach zachodnich po wschodniej stronie basenu (w LOK-u, częściowo w Marinie) powstaje nieprzyjemna fala.
Podejście do portu w Jastarni
Podejście jest proste i dobrze oznaczone. Zaczyna się od pławy "J" bezpieczniej wody (światło LFl 10s W). Od "jotki" należy płynąć KR=000,4° w nabieżniku świetlnym (biało-czerwona wieża i wieża kościoła) i jednocześnie białym sektorze stawy "Kaszyca". "Kaszycę należy minąć lewą burtą i dalej tym samym kursem i w tym samym nabieżniku płyniemy szerokim na ok 50m farwaterem wyznaczonym przez 3 bramki pław do samych główek. Należy uważać, żeby nie przekraczać linii pław, bo płycizny tuż za nią są zdecydowanie poniżej 1m. Bosmanat portu (budynek UM na zachodnim nabrzeżu) pracuje na kanale 10 UKF.
Z daleka widać latarnię morską - wieża w biało-czerwone poziome pasy, światło Mo(A) 20s W 22m 15Nm.
Informacje o mieście i okolicy
Dawniej Jastarnia była osadą rybacką (dziś ok. 4000 mieszkańców), ale ostatnio stała się popularnym kurortem wczasowym, więc miasto jest nastawione głównie na turystykę - co oznacza, że żyje tylko w sezonie, a poza nim niewiele się dzieje. Przemysł rybacki prawie zupełnie już wymarł. Z ciekawych rzeczy w okolicy zobaczyć można Ośrodek Oporu Jastarnia (fragment Rejonu Umocnionego Hel) i Muzeum Pod Strzechą.
W porcie na nabrzeżu wschodnim od kilku stoi jedna z pamiątek dawnej świetności LOK-u - s/y Wielkopolska. Przypomina co się dzieje z zaniedbanymi drewnianymi jachtami.
Ciekawostki i inne informacje
Poza rybakami w Jastarni od bardzo dawna stacjonowali żeglarze. Za sprawą Mariusza Zaruskiego już przed II Wojną Światową odbywały się tu kursy żeglarskie. Właśnie od jego imienia nazwano zamówiony w Danii w 1939r w celu szkolenia młodzieży żeglarskiej drewniany kecz gaflowy, sprowadzony do kraju po wojnie - s/y Generał Zaruski.
Kursy żeglarskie odbywają się tu do dziś (chociaż ze zdecydowanie mniejszym natężeniem), a Jastarnia jest znana jako "Kuźnia Polskiego Żeglarstwa".