Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.
s/y Albanus
Ocena:
Typ jachtu kecz gaflowy
Port macierzysty Mariehamn
Materiał drewno
Armator Skepps Foreningen Albanus
Rok budowy 1988 r.
Długość 26.9 m
Szerokość 6.1 m
Zanurzenie 2 m
Powierzchnia żagli 300 m2
Wyporność 80 t
Liczba koi 24
Silnik Volvo 220 KM, diesel
Wyświetleń profilu: 2809
s/y Albanus

Pierwszy ALBANUS został zbudowany w roku 1904 na malej wyspie rozległego Archipelagu Wysp Alandzkich przez jednego z najwybitniejszych szkutników wszechczasów, J.A. Henriksona. W końcu XIX i w początkach XX wieku setki podobnych galeas kursowało po wodach Bałtyku z ładunkiem ryb, płodów rolnych, drewna opalowego itp. kładąc podstawy pod przyszłe chlubne tradycje żeglugowe Wysp Alandzkich.

Kiedy w roku 1988 wielkie żaglowce biorące udział w Regatach Cutty Sark zawitaly po raz pierwszy do Marienhamn, stolicy Alandów, ich sędziwym mieszkańcom przypomniały one stare, dobre czasy, gdy wielka flota Eriksona gościła w tym porcie. Ogromny czteromasztowy bark KRUZENSZTERN zacumował dokładnie w tym samym miejscu, gdzie stał przeszło 50 lat temu. Dzisiejszy ALBANUS został uroczyście zwodowany właśnie wtedy.

Budowę żaglowca zrealizowano w ramach trwającego dwa lata projektu, a wszystko zaczęło się od powołania Towarzystwa, stawiającego sobie za cel zbudowanie statku. Dla starszych stanowił on symbol świetności Wysp i ich własnej młodości, młodzieży miał dostarczyć okazji do żeglowania tradycyjnym statkiem żaglowym. Budowa ALBANUSA miała ponadto pomoc w zachowaniu i udokumentowaniu tradycyjnej sztuki szkutniczej, zanikającej wraz z odchodzącym pokoleniem rzemieślników alandzkich. Tradycyjne, lniane żagle ALBANUSA, uszyte rekami starych żeglarzy, pamiętających czasy rejsów żaglowców dookoła Przylądka Horn, nie spowolniły żaglowca w trakcie Regat Cutty Sark, rozegranych w roku 1992, na trasie z Karlskrony do Kotki. Statek był pierwszy na mecie z licznej grupy jednostek tradycyjnych oraz zajął drugie miejsce w całej Flocie w czasie skorygowanym.

Zdjęcia jachtu

Wideo jachtu

Brak wideo.

Rejsy tym jachtem

Brak rejsów.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa