Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

IV Zlot Oldtimerów 2010 w Gdańsku

Data:  2010-05-29 16:41:00
Ocena:
Autor: Jacek Sieński   Żródło: www.gdansk.naszemiasto.pl
Flotylla prawie 30-wiekowych żaglowców i jachtów wpłynie 27 sierpnia do starego portu gdańskiego nad Motławą, aby uczestniczyć w trzydniowym, międzynarodowym IV Zlocie Oldtimerów 2010 Gdańsk. Pamiątką po tegorocznym i kolejnych zlotach ma być Aleja Oldtimerów.

Dobiegają końca przygotowania do zlotu, którego organizatorami są miasto Gdańsk, kpt. Jerzy Wąsowicz, sławny gdański żeglarz i właściciel żaglowca Antica, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Bałtyckie Bractwo Żeglarzy. Pierwsza taka impreza, zainicjowana przez kpt. Wąsowicza, odbyła się w 2001 roku, druga - w następnym roku, a trzecia- po przerwie w roku 2008. Obecnie zloty są wpisane na stałe do kalendarza gdańskich imprez żeglarskich, organizowanych co dwa lata. Stanowią one dużą atrakcję dla mieszkańców Trójmiasta i turystów, odwiedzających Gdańsk.

Udział w zlocie potwierdzili armatorzy większości polskich oldtimerów - zaznacza Rafał Grad, kierownik Mariny Gdańsk MPSiR w Gdańsku. Są to między innymi żaglowce Antica, Bonawentura i Bryza H oraz pływające pod obcymi banderami Norda i Knudel. Prowadzimy jeszcze rozmowy z właścicielem kołobrzeskich oldtimerów : Ark i Baltic Star. Oba te żaglowce będą uczestniczyć w lipcu w zlocie Baltic Sail Gdańsk. Z Litwy przypłynie dwumasztowy szkuner Brabander, a z Niemiec - brygantyna Greif. Zagraniczymi gośćmi zlotu będą też drewniany kuter Incentive ze Szkocji i duży drewniany jacht z Finlandii. Chcemy skoncentrować flotyllę oldtimerów w jednym rejonie. Dlatego też będzie ona cumowała w naszej marinie i przy nabrzeżach Muzeum Morskiego, na wyspie Ołowianka.

Kierownik Grad nie ukrywa, że nową inicjatywą organizatorów zlotu jest stworzenie gdańskiej Alei Oldtimerów. O tym, który z żaglowców będzie miał swoją tablicę w tej alei, decydować ma kapituła złożona z przedstawicieli władz miasta i środowiska żeglarskiego.

Rozmowa z kpt. Jerzym Wąsowiczem, właścicielem oldtimera Antica


W jaki sposób skłania się armatorów oldtimerów, a zwłaszcza zagranicznych, do udziału w gdańskim zlocie?

Tegoroczny zlot przygotowujemy od dwóch lat. Oprócz wysłania 400 zaproszeń do armatorów oldtimerów, staram się osobiście przekonywać ich do uczestniczenia w naszej imprezie. Czynię to podczas rejsów Antiki. Traktuję je także jako misje promujące Gdańsk i zlot.

Jak przebiegały dotychczasowe misje?

W ubiegłym roku odwiedziłem porty polskie, duńskie, szwedzkie i niemieckie. Rozmawiałem z ponad pięćdziesięcioma armatorami klasycznych żaglowców, zachęcając ich do udziału w tej imprezie. Wręczałem im foldery z informacjami o zlocie i Gdańsku, karty zgłoszenia i list z zaproszeniem od Pawła Adamowicza, prezydenta miasta. Drugą misję zacznę w najbliższy wtorek, wypływając w rejs do Szczecina, na V Zlot Oldtimerów i do portów szwedzkich, duńskich i niemieckich, aby przed 25 sierpnia powrócić do Gdańska.

Czy armatorzy oldtimerów chętnie przyjmują zaproszenia do Gdańska?

Zazwyczaj nie znają Polski i nie byli w Gdańsku. Do zaproszenia na zlot odnoszą się z pewną nieufnością i trzeba ich przekonywać. Myślę jednak, że ci, którzy przypłyną - będą wracać do Gdańska. Nasza impreza rozwija się i zapewne z czasem będzie znana w całej

Program IV Zlotu Oldtimerów w Gdańsku
Marina Gdańsk i nabrzeże na wyspie Ołowianka


27. 08 (piątek)
- Powitanie żaglowców i jachtów przy nabrzeżach Ołowianki i w Marinie Gdańsk
- Spotkanie z przedstawicielami władz Gdańska

28. 08 (sobota)

- Prezentacja żaglowców i jachtów przez armatorów w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, w spichlerzach na wyspie Ołowianka
- Zwiedzanie żaglowców i jachtów
- Zwiedzanie Gdańska przez żeglarzy uczestniczących w zlocie
- Wieczór żeglarski w Klubie Morskim "Zejman", koncert szantowy

29. 08 (niedziela)

-Zwiedzanie żaglowców i jachtów
- Wielka parada żaglowców i jachtów na Motławie
Zobacz ofertę rejsów na sezon
31
Gru
2023
Zezwolenia na pobyt stały w Polsce
Kategoria: szanty
Łódź
06
Sty
2024
Żeglowanie z Golden Retriever
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Wadowice
01
Lut
2024
Koceo
Kategoria: inne
Szczecin
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław