Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Powstaną przystanie nad Jeziorem Żarnowieckim

Data:  2010-05-29 15:44:00
Ocena:
Autor: Krzysztof Miśdzioł
Już wkrótce będziemy mogli być może pożeglować, aby z bliska popatrzeć na budowę pierwszego polskiego reaktora jądrowego. Sieć pomostów i przystani jachtowych ma ożywić turystycznie Jezioro Żarnowieckie. I nie stoi w żadnym razie w sprzeczności z największą krajową inwestycją energetyczną.
W środę w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej budowy i modernizacji w sumie czterech przystani jachtowych: trzech na terenie gminy Krokowa (która obejmuje większą część brzegów jeziora) i jednej w gminie Gniewino. Wspólne przedsięwzięcie samorządów ma wartość prawie 7 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi 4 mln zł.

Projekt ma na celu otwarcie się żarnowieckiego akwenu na turystykę, w tym żeglarstwo. Do tej pory brakowało tu odpowiedniej infrastruktury, na wodzie można było zobaczyć głównie łódki tutejszych mieszkańców.

Rozwój turystyki nie będzie przeszkadzał ewentualnej budowie elektrowni atomowej nad jeziorem - zapewniają samorządowcy. A jedną z przystani w Lubkowie, zlokalizowano nawet tuż przy obecnej granicy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Żarnowiec.

- Teraz elektrownie jądrowe buduje się w innych standardach, niepotrzebna jest tak duża strefa ochronna, jak to planowano przed trzydziestu laty - mówi wicewójt Krokowej Jarosław Białk. - Ponadto, jak nam to tłumaczą eksperci, nie ma niebezpieczeństwa zamknięcia akwenu na potrzeby chłodzenia reaktora. Bo nasz akwen jest niewystarczający, i tak trzeba będzie ciągnąć wodę z Bałtyku.

Możliwość budowy kanału z jeziora do morza zapowiedziała zresztą publicznie minister Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu do spraw energetyki jądrowej.

Ciekawostką jest fakt, że nawet podczas budowy EJ w latach osiemdziesiątych projektanci przewidywali na terenie samej elektrowni coś w rodzaju małego nabrzeża, do którego mogłyby cumować jednostki pływające.

Dwie nowe przystanie - w Lubkowie i Brzynie - mają stanąć nad Jeziorem Żarnowieckim do przyszłorocznego sezonu letniego. Natomiast już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy planowane jest całkowite zmodernizowanie istniejących pomostów w Nadolu oraz w Lubkowie.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
30
Lis
2019
Rejsy11
Kategoria: szanty
lublin
01
Gru
2019
Wycinanie Drzew
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Opole
17
Gru
2019
ininalhoo1981
Kategoria: spotkanie towarzyskie
Ostrożeń Pierwszy
17
Gru
2019
nerosctechtert1973
Kategoria: regaty
Stare Gonne