Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Radek Kowalczyk wystartował

Data:  2011-09-26 11:37:24
(głosów: 1)
Ocena:
Autor: Milka Jung   Żródło: zozz.com.pl
W niedzielę 25 września, o godzinie 17.17 z francuskiego portu la Rochelle wystartowała flota 79 jachtów klasy Mini 6.50. Z numerem 790 na jachcie CALBUD płynie Radek Kowalczyk.
Jednostki przekroczyły linię startu dopiero minutę po starcie - był to hołd oddany pamięci Jean-Marca Allaire'a, osiemdziesiątego zawodnika, który powinien dziś razem z nimi wyruszać w trasę, ale 12 września tragicznie zginął na morzu. Jego jacht płynął pusty, a ciało żeglarza odnaleziono tego samego dnia na plaży. Przyczyny wypadku wciąż pozostają nieznane.

Warunki w trakcie startu warunki były dobre, choć zachodni wiatr wiał słabo, z prędkością zaledwie 6 węzłów. Obecnie jachty żeglują przez Zatokę Biskajską, w kierunku przylądka Finisterre. Z powodu trudnych warunków pogodowych i przeciwnych wiatrów pierwsze jednostki prawdopodobnie będą mijać słynny przylądek dopiero we środę.

Radek Kowalczyk tak komentuje dzisiejszą prognozę pogody: "Rozbudowany niż nad Półwyspem Iberyjskim powoduje brak wiatru. Natomiast jeżeli już wiatr się pojawi, to najprawdopodobniej z niekorzystnych kierunków i będzie wiał prosto w dziób". Nie jest to standardowa pogoda na Biskajach o tej porze roku: "Taka sytuacja meteorologiczna nie zdarzyła się w tym rejonie ani razu w przeciągu ostatnich 20 lat" - dodaje Radek.

W związku z tym pierwszy etap regat prowadzący z Francji na Maderę (1100 Mm) zamiast planowych sześciu dni może zająć dwa razy tyle. Jednak to wszystko są prognozy, które nie zawsze się sprawdzają.

Informacje o Radku będą na bieżąco dostępne na stronie projektu Calbud Mini Transat Team: www.calbudteam.com.pl.

Milka Jung


"Chciałbym, żeby prognoza się nie sprawdziła" - rozmowa z Radkiem Kowalczykiem na chwilę przed startem pierwszego etapu regat Mini-Transat:

Milka Jung: Jak się czujesz przed startem?

Radek Kowalczyk: Jestem niewyspany i zmęczony, ale również podekscytowany - o tych regatach marzyłem całe życie. Przez ostatnie trzy tygodnie mieliśmy bardzo dużo pracy z przygotowaniem jachtu do pokonania Atlantyku.

MJ: Jak oceniasz przygotowanie jachtu?

RK: Po zaliczeniu wszystkich eliminacji jacht wymagał dokładnego przeglądu i szeregu drobnych napraw. Ale znam go jak własną kieszeń, w końcu sam go budowałem. Jest gotowy - na tyle, na ile to było możliwe.

MJ: Jakich warunków możesz się spodziewać w trakcie pierwszych dni na morzu?

RK: Warunki będą bardzo trudne, ponieważ cała trasa zapowiada się przy przeciwnych wiatrach, co wymagać będzie nieustannej i ciężkiej pracy na pokładzie.

MJ: Jaka jest twoja strategia na ten pierwszy etap?

RK: Chciałbym, żeby prognoza się nie sprawdziła (śmiech). Cel jest jeden, ukończyć pierwszy etap i ukończyć całe regaty. Trzymajcie za mnie kciuki!


Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa