Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Przez ocean łodzią napędzaną energią fal

Data:  2011-09-20 09:49:55
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Powstały już jachty napędzane energią słoneczną, energią wiatrową (zastępując żagiel wiatrakami czy też rotującymi masztami). Tym razem pewien Japończyk Kenichi Horie przepłynął przez Ocean Spokojny wykorzystując energię pochodzącą z falowania.
Jak to może działać? Energia z falowania już nie raz pojawiła się w dyskusjach, projektach oraz rozwiązaniach komercyjnych związanych jednak najczęściej z budową elektrowni falowych. Japończyk zrobił kolejny krok i zbudował jacht napędzany tym rodzajem energii, a następnie odbył rejs oceaniczny.

Jak można zobaczyć na obrazku jacht jest napędzany za pomocą dwóch płetw które podnosząc się i opadając (ruch generowany właśnie przez falę) wprawiają w ruch niewielką śrubę napędową. Energia potrzebna do zasilania elektroniki i oświetlenia pochodzi z panelów słonecznych, a sam jacht jest zrobiony z odzyskanego aluminium.

Płynąc z Japonii na Hawaje Kenichi ustanowił rekord Guinnesa w kategorii najdłuższy dystans pokonany przez jednostkę napędzaną energią falowania.

Jacht "The SUNTORY mermaid No." to katamaran o całkowitej długości 9.5 metrów. Prędkość w czasie podróży była o połowę niższa od tradycyjnej łodzi żaglowej. My mamy nadzieję, że podczas podróży nie napotkał zbyt wielu stref ciszy (a właściwie stref ciszy falowej).

Podczas takiej podróży trzeba chyba także być przygotowanym na dużo bujania…

Gratulujemy!


Zobacz także: stronę domową projektu.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
04
Kwi
2020
Rejs stażowy dla oficerów WIOSNA 2020
Kategoria: kursy / szkolenia
Hiszpania
04
Lip
2020
Rejsy rodzinne w Chorwacji
Kategoria: kursy / szkolenia
Chorwacja
06
Sie
2020
Rejs dookoła świata
Kategoria: szanty
Wrocław
06
Sie
2020
Szkoła pływania
Kategoria: szanty
Wrocław