Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Wrak statku kapitana Morgana odnaleziony

Data:  2011-08-14 20:19:16
Ocena:
  Żródło: news.discovery.com
Zaginiony wrak statku należącego do XVII-wiecznego pirata Henry'ego Morgana został odnaleziony u wybrzeży Panamy oświadczył zespół amerykańskich archeologów.
Wrak znajduje się niedaleko rafy Lajas gdzie Morgan stracił pięć statków w 1671 roku łącznie z flagową jednostką - “Satisfaction". Zespół odkrył część sterburty drewnianego kadłuba żaglowca oraz kilka nieotwartych towarowych skrzyń i kufrów porośniętych rafą.

Nie zostały one jeszcze otwarte, Captain Morgan USA - producent przyprawianego rumu podejrzewa, że znajdują się w nich butelki z alkoholem.

“W tej sytuacji jest zdecydowanie ironia" - powiedział Fritz Hanselmann, archeolog z River Systems Institute dowodzący grupą nurków pracujących na wraku. Pierwszym znaleziskiem już w 2010 roku była kolekcja żelaznych armat, jednakże archeolodzy z powodu braku funduszy nie mogli kontynuować swoich prac. Producenci rumu skorzystali więc z nadarzającej się okazji i wsparli finansowo archeologów w poszukiwaniach wraku.

Dzięki nowym źródłom finansowania można było zastosować odpowiedni sprzęt umożliwiający poszukiwanie metalu pod wodą - magnetometr wyczuwający zaburzenia pola magnetycznego ziemi.

“Kiedy pojawiła się przed nami okazja pomocy archeologom w ukończeniu ich projektu było dla nas naturalne zaangażowanie się i finansowe wsparcie tej inicjatywy. Odnalezione artefakty pozwolą ożywić Henry'ego Morgana i jego rejsy" - powiedział Tom Herbst, dyrektor marketingowy Captain Morgan USA.

"Dla nas sam statek jest już skarbem, jak i jego historia" - twierdzi Hanselman, "Nie ma lepszej historii niż kapitan Henry Morgan wypływający z Panama City tracący jednocześnie pięć statków" - dodaje.

Odnalezione przedmioty stały się własnością władz Panamy i będą wystawione w Patronato Panama Viejo.
Kim był kapitan Morgan?
    Z pochodzenia Walijczykiem, a z zamiłowania korsarzem, działającym z upoważnienia Korony Brytyjskiej. Oficjalnie mógł napadać na statki floty Hiszpańskiej, ówczesnej potęgi na Morzu Karaibskim. Osłabienie wroga było na rękę Anglikom, a sam korsarz mógł zostawić łupy dla siebie. Henry Morgan był najskuteczniejszym z "legalnych" piratów. Wsławił się odwagą, fantazją i brutalnością. Znany z zamiłowania do mocnych trunków, szczególnie rumu. Postać kapitana Morgana obrosła legendą. Napisano o nim niezliczone powieści, poematy, pieśni.


Zobacz ofertę rejsów na sezon
09
Mar
2023
Hack
Kategoria: inne
Wrocław
16
Mar
2023
Hack
Kategoria: szanty
Wrocław
18
Sie
2023
erocall
Kategoria: inne
Warszawa
16
Paź
2023
Hotels
Kategoria: szanty
Wrocław