Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Poprawa warunków w portach Zalewu Szczecińskiego

Data:  2011-07-17 19:14:46
Ocena:
Autor: rejsuj.pl   Żródło: www.rp.pl
Poprawi się bezpieczeństwo i komfort żeglugi po wodach Zalewu Szczecińskiego. Urząd Morski w Szczecinie podjął działania w tym kierunku rozpoczynając pogłębianie i poszerzanie torów wodnych w najczęściej odwiedzanych portach tamtego akwenu.
W Dziwnowie i Trzebieży tory mają być pogłębione do 4,5 metra, w Stepnicy do 4 metrów, w Lubinie i Nowym Warpnie do 3 metrów, w Kamieniu Pomorskim do 2,7 metra oraz w porcie w Wolinie do 2,5 metra.

W planach jest także wymiana oznakowania nawigacyjnego w powyższych portach. Urząd zakupi również ponad 90 pław z tworzyw sztucznych, wyposażonych w baterie słoneczne zasilające oświetlenie nawigacyjne, które zastąpią dotychczasowe boje z metalu. Dodatkowo w Wolinie, Lubiniu, Kamieniu Pomorskim i Trzebieży baseny portowe będą przebudowane, a budynki kapitanatów i bosmanatów zostaną zmodernizowane. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej na tą inwestycję zostanie przeznaczone około 50 mln zł.

"Nie mieliśmy pieniędzy, żeby pogłębiać tory systematycznie, a teraz dostajemy porządny zastrzyk gotówki, który pozwoli nadrobić zaległości" - wyjaśnia dyrektor urzędu Andrzej Borowiec.

"Dzięki tym wszystkim inwestycjom porty nad Zalewem Szczecińskim będą atrakcyjniejsze turystycznie i dostępniejsze dla żeglarzy" - ocenia planowane zmiany Zbigniew Zalewski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

"Gminy nie zawsze są w stanie łożyć na infrastrukturę w portach, co hamuje ich rozwój, choć coraz częściej sięgają po unijne pieniądze i sytuacja powoli się poprawia" -
dodaje.

Dla małej Stepnicy pogłębienie toru podejściowego oznacza także szansę na rozwój niewielkiego portu, w którym przeładowywane są głównie zboże i kruszywa, a także wpływy do budżetu z jego dzierżawy i podatków.

"Będziemy mogli przyjmować jednostki o większym zanurzeniu i ładowności"
- podkreśla wójt Stepnicy Andrzej Wyganowski.

Ostatnio w infrastrukturę dla żeglarzy gmina zainwestowała 8 mln zł. Jak niektórzy pamiętają wiosną na Kanale Młyńskim w Stepnicy otwarto przystań żeglarską na 300 jachtów. Zdaniem wójta to wyjątkowo opłacalna inwestycja.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa