Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Rejs dookoła świata jachtu na energię słoneczną

Data:  2010-05-19 22:13:00
Ocena:
Autor: Aleksandra Glinko   Żródło: cnn.com
Trwają intensywne przygotowania największego jachtu zasilanego energią słoneczną do opłynięcia globu.

Niesamowicie ciężki o długości 30 metrowy jacht pokryty jest 536 metrami kwadratowymi baterii słonecznych co wystarczyłoby na pokrycie np. dwóch kortów tenisowych. Załoga ma nadzieję, że to wystarczy aby odbyć 50 000 km rejs nie wykorzystując żadnej innej energii.

Energia czerpana będzie ze słońca i przetrzymywana w największych na świecie litowo-jonowych bateriach, które będą zasilały ekologiczny silnik elektryczny podczas tego 160 dniowego rejsu. Pomysłodawcy projektu chcą pokazać światu technologie, które mogłyby wiele zmienić w codziennym życiu.

Ten niezwykły katamaran otrzymał nazwę "Turanor" i wart jest bagatela 16 mln $, bez problemu może płynąć z prędkością ok. 7.5 węzłów. W pełni naładowane baterie pozwalają na żeglugę przez 72h bez słońca jednakże podróż została tak zaplanowana aby zapewnić jak najwięcej słonecznych dni.

Po wypłynięciu z Morza Śródziemnego jacht przepłynie przez Atlantyk do Kanału Panamskiego następnie przez Pacyfik, Ocean Indyjski i przez Kanał Sueski.

Po 14 miesiącach budowy w Kilonii, katamaran przeszedł pierwsze testy na Morzu Bałtyckim. Do przyszłego roku ma odbyć bardziej rygorystyczne aby wiosną 2011 wyruszyć w rejs dookoła świata.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa