Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Niebezpieczne tsunami na Pacyfiku

Data:  2011-03-13 09:09:15
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Ogromne trzęsienie ziemi o sile około 9 stopni w skali Richtera nawiedziło w piątek Japonię. Ponowne wstrząsy miały miejsce w prowincjach Nagano i Niigata ok. godz. 20 czasu polskiego. W wyniku trzęsienia ogromna fala tsunami wdarła się do nadbrzeżnych miast, wyrządzając wiele szkód.
Fala, przetaczająca się przez tereny nadbrzeżne, miała początkowo około 10 metrów wysokości. Liczba ofiar prawdopodobnie przekroczy tysiąc osób - wynika z informacji przekazanych przez japońską agencję prasową Kyodo. Wielka fala tsunami zagrażała również mniejszym wyspom na Pacyfiku, jednakże udało się w ich przypadku uniknąć tragedii. W Tokio tłumy ludzi wybiegały na ulice i próbowały skontaktować się ze swoimi bliskimi. Widać było ogromny bałagan i zniszczenia powodowane wstrząsami.

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów świata. Rocznie dochodzi tam do około 1000 wstrząsów. Japończycy musieli nauczyć się z tym żyć i wznosić budynki odporne nawet na największe trzęsienia ziemi.
W stolicy zawaliło się kilka budynków, wiele obiektów ogarnęły pożary.

Najszybciej fala wywołana trzęsieniem ziemi w Japonii dotarła do Hawajów - nie była ona jednak wysoka i nie wyrządziła szkód. W całym regionie Pacyfiku, oprócz Kanady, Australii i Nowej Zelandii, wprowadzono nadzwyczajne środki w obawie przed wielką falą.

Władze stanu Oregon poinformowały, że fala tsunami o wysokości około 2m wyrządziła wiele zniszczeń w porcie i mieście Crescent.

Dla uzmysłowienia jak wielkim zagrożeniem jest fala tsunami załączamy filmik nakręcony podczas lotu śmigłowcem nad Pacyfikiem oraz wir, który powstał u wybrzeży Japonii zaraz po trzęsieniu ziemi wciągając statki.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa