Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Muzeum morskie w Szczecinie

Data:  2010-02-09 15:57:49
Ocena:
Wreszcie po 60 latach oczekiwań i starań zaczyna się spełniać marzenie Szczecinian - budowa Muzeum Morskiego.
Wreszcie po 60 latach oczekiwań i starań zaczyna się spełniać marzenie Szczecinian, także nasze - środowiska żeglarskiego. Podpisano umowę wstępną o przekazaniu na 30 lat w dzierżawę półtorahektarowej działki na Łasztowni pod budowę Muzeum Morskiego. Na dokumencie złożyli podpisy wicemarszałek Witold Jabłoński i wiceprezydent Szczecina Beniamin Chochulski. Muzeum powstanie tam gdzie powinno powstać - na Łasztowni, nad wodą.

Pan wicemarszałek Jabłoński stwierdził: - Po 11 miesiącach dyskusji, rozmów i zrywania negocjacji w końcu aspiracje szczecinian zostały zrealizowane. Dodał, że był od samego początku zdeterminowany, aby Muzeum Morskie powstało. Zgadzał się nawet, gdy nie było wiadomym, kiedy i czy miasto udostępni Łasztownię, by zrealizować projekt na tyłach Muzeum Narodowego. Udało się jednak i powstanie tam, gdzie wymarzyli sobie szczecinianie, w tym całe środowisko żeglarskie i kulturalne Szczecina - dodał.

Wieloletnie starania środowiska muzealnego i żeglarskiego, ostatnio skupionego w ramach Komitetu Społecznego "Żeglarskie Szczecin" zakończyły się sukcesem. Muzeum powstanie i będzie ulokowane na Łasztowni! To cieszy.

Pamiętajmy jednak, że Muzeum Morskie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego miasta, jest jednym z głównych filarów Marki Szczecina i regionu. Powinno być sztandarową inwestycją zarówno Urzędu Marszałkowskiego jak i Miejskiego (Nowa Wizja Miasta!). Ta instytucja powinna być powiązana architektonicznie i merytorycznie z dzielnicą portową, która, mamy nadzieję, że powstanie właśnie na Łasztowni, dalej Portem Jachtowym na wyspie Grodzkiej, Polskim Symbolem Miasta Szczecina (budowlą lub rzeźbą), Wałami Chrobrego i Aleją Żeglarzy oraz całą koncepcją Międzyodrza. To jest przyszłość naszego miasta, te inwestycje przyciągną turystów, nadadzą Szczecinowi nowe oblicze i nowe miejsca pracy.

Liczymy na to, że, w Szczecinie powstanie placówka z prawdziwego zdarzenia. To powinna być nowoczesna i nieprzeciętna instytucja, na miarę XXI wieku, która połączyły kilka funkcji: muzeum, interaktywnej placówki morskiej, naukową, badawczą, wystawienniczą i organizatorską. To tam organizowane będą spotkania środowiska żeglarskiego i morskiego oraz marynistyczne wystawy.

Ponownie powiemy to publicznie - konieczne jest wyasygnowanie na budowę Muzeum Morskiego większych środków, tak, aby powstał wysokiej klasy budynek, z odpowiednim zapleczem i nabrzeżami. To powinna być wiodąca placówka kultury naszego miasta i regionu, przez którą co roku przewinie się kilkaset tysięcy osób.

Czekamy na ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego, który pozwoli wybudować w Szczecinie niezwykły obiekt. Muzeum ma być otwarte do 2013 roku, czasu jest, więc niewiele. Mamy nadzieję, że powstanie szeroka koalicja wspierająca budowę Muzeum i dyr. Lecha Karwowskiego.

Cieszymy się także, że kolejne postulaty środowiska żeglarskiego skupionego w ramach Żeglarskiego Szczecina są realizowane. Oprócz lokalizacji Muzeum Morskiego na Łasztowni,
powstanie na Wyspie Grodzkiej Port Jachtowy, o którego budowę zabiegaliśmy.
Do zrealizowania pozostają w tej części miasta jeszcze dwa projekty: Aleja Żeglarzy i nowe zagospodarowanie Wałów Chrobrego oraz dzielnica portowa z pięknymi żeglarskimi bulwarami zlokalizowana na Łasztowni - Międzyodrzu. To przed nami...

W dniu 5 lutego 2010 roku wykonany został kolejny krok w stronę Żeglarskiego (Morskiego) Szczecina !

Piotr Owczarski
ŻEGLARSKI SZCZECIN

kpt. Janusz Charkiewicz
Komisji Historii
Żeglarstwa ZOZŻ

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
31
Gru
2023
Zezwolenia na pobyt stały w Polsce
Kategoria: szanty
Łódź
06
Sty
2024
Żeglowanie z Golden Retriever
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Wadowice
01
Lut
2024
Koceo
Kategoria: inne
Szczecin
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław