Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Port jachtowy w Szczecinie - VIDEO

Data:  2010-11-29 12:43:58
(głosów: 1)
Ocena:
Port Jachtowy Szczecin to przyjazne dla żeglarzy, turystów i mieszkańców miejsce położone w reprezentacyjnym miejscu miasta - na Wyspie Grodzkiej naprzeciwko Wałów Chrobrego.
Źródło: 24Kurier.pl

Planowana inwestycja przewiduje cumowanie 150 jachtów przy pomostach pływających rozmieszczonych po obu brzegach Rzeki Duńczycy - pomiędzy Wyspą Grodzką a Łasztownią. Przez rzekę, zwodzoną kładką pieszą, będzie się można dostać z Łasztowni na Wyspę.


Koncepcja zakłada zagospodarowanie południowej, porośniętej dziką roślinnością części Wyspy. Znajdą się tam: mały amfiteatr, kawiarnia, restauracja, małe boiska sportowe oraz zaplecze sanitarne dla żeglarzy. W zachodniej części wyspy powstanie bulwar spacerowy z kilkoma miejscami postojowymi dla jachtów i dla tramwaju wodnego. Bulwar wraz z zielenią będzie doskonałym miejscem dla wypoczynku i rekreacji z pięknym widokiem na Wały Chrobrego. Lubiący aktywny wypoczynek będą mogli skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

- Floating Garden powoli wchodzi w przestrzeń miasta, Śródodrze zmienia swoje oblicze - poinformował Piotr Krzystek Prezydent Szczecina - Jeżeli otrzymamy dofinansowanie z programu Interreg pierwszy etap prac zakończy się do Finału Regat TTSR w 2013 roku.

Port Jachtowy w części będzie dysponował stałymi miejscami postojowymi dla jachtów.

Port przyciągnie również dużą liczbę żeglarzy pływających po Bałtyku oraz jachtów przepływających przez Szczecin w drodze z lub do Berlina. Dzięki bliskości centrum zatrzymają się tu na kilka dni, aby zobaczyć zabytki i atrakcje Szczecina. Pełna infrastruktura Portu pozwoli zatankować wodę, naładować akumulatory (dostępne przy stanowiskach cumowania), odebrać nieczystości, zatankować paliwo, postawić lub położyć maszt.

Dla armatorów, którzy tu będą chcieli zejść na wodę ze swoją jednostką dostępny będzie dźwig o nośności 1500 kg. Budynek socjalny na Wyspie Grodzkiej zawierać będzie odpowiednio dużą ilość toalet i natrysków oraz pralnie z suszarnią. Dodatkowo kilka toalet i natrysków znajdzie się pod kładką przy obu jej przyczółkach.

Utworzenie Portu Jachtowego w tym miejscu pozwoli wypełnić lukę na szlaku wodnym z górnego biegu Odry do Zalewu Szczecińskiego i na Bałtyk. Dotąd bardzo dużo jachtów omija Szczecin nie mając się gdzie zatrzymać. Jachty płynące Odrą Zachodnią od Berlina i Schwedt po kilku godzinach żeglugi będą mogły zatrzymać się w bezpiecznym i przyjemnym miejscu na noc lub dwie, a następnie popłynąć dalej na Zalew Szczeciński, np. do Ueckermuende. Wówczas tworzy się swoisty transgraniczny szlak wodny łączący przystanie po polskiej i niemieckiej stronie. Z tych względów Miasto Szczecin wraz z Powiatem Uecker Randow stworzyło wspólny projekt "Baza turystyki żeglarskiej - Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermunde - na transgranicznym szlaku wodnym".

W marcu 2010 roku został złożony wniosek o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Celu 3 "Europejska Współpraca Terytorialna“ - "Współpraca transgraniczna“ krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie /Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013, czyli INTEREGU IVa. Wartość projektu ok. 5 mln Euro.

Po stronie niemieckiej przewidywana jest rozbudowa przystani Ośrodka ZeRUM: pogłębienie basenu, umocnienie nabrzeży, zakup i montaż pomostów, rozbudowa zaplecza - wartość ok. 2 mln Euro.

Szczecin w ramach projektu sfinansuje jedynie jeden z etapów całej inwestycji. Około 3 mln Euro będzie kosztować część nawodna: zwodzona kładka piesza z sanitariatami, pomosty pływające dla ok. 80 jachtów. Równocześnie z innych środków (ok. 10 mln zł) planowane jest podniesienie poziomu części południowo wschodniego brzegu Wyspy oraz przyłącza mediów. Ta część inwestycji zostanie zrealizowana przed finałem regat The Tall Ships Races w sierpniu 2013 roku, jeśli dofinansowanie z INTERREGU zostanie przyznane. Decyzja zapada 13-14 grudnia na posiedzeniu polsko- niemieckiego Komitetu oceniającego poszczególne wnioski i rozdzielającego środki na poszczególne projekty z całego Euroregionu Pomerania.

Kolejne etap 3 rozbudowy Portu Jachtowego Szczecin to podniesienie i zagospodarowanie południowej części Wyspy, umocnienie zachodniego i północnego nabrzeża, postawienie budynków socjalnych, klubowych i kawiarni - wartość ok. 35 mln zł. Etap 4 o wartości ok. 14 mln zł przewiduje budowę amfiteatru i restauracji, kolejne pomosty pływające dla ok. 70 jachtów oraz pływającą stację paliw. Całość inwestycji Portu Jachtowego - 4 etapy to ok. 70 mln zł. Dwa ostatnie etapy są możliwe do zrealizowania w bliskiej przyszłości przy dodatkowym dofinansowaniu unijnym np. z Regionalnego Programu Operacyjnego lub kolejnym rozdaniu funduszy unijnych po 2013 roku.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa