Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Zaczyna się rozgrywka taktyczna

Data:  2010-10-21 15:30:49
Ocena:
Regaty, których trasa liczy 30 000 mil, dają szansę wykazania się każdemu, jednak moment startu jest szczególny. Gutkowi poszło wyjątkowo dobrze, inni mieli mniej szczęścia.Autor: www.velux5oceans.com


Chris Stanmore-Major mówił dzisiaj na ten temat: "Poszło mi wolno, bo motorówka towarzysząca mi straciła sterowność i mój pomocnik Ashton nie mógł zejść z łodzi. Potem na pierwszym znaku zablokował mi się kabestan szotowy. Potem miałem kłopoty z fałem spinakera - od jednej małej katastrofy do drugiej. Ale po pierwszych 36 godzinach udało mi się to ogarnąć i trochę ruszyć do przodu." Na każdej z łodzi zawodnicy walczą z większymi lub mniejszymi awariami, co wydaje się nie do uniknięcia, pomimo dołożonych wcześniej jak największych starań. Samotność na razie żeglarzom nie dokucza, ze względu na konieczność skupienia uwagi na strategii pogodowej oraz na duży ruch statków nie ma czasu na sen, ani na refleksje. CSM mówił dziś: "To w ogóle nie jest problem. Jest wygodnie, trochę prac "domowych" do zrobienia, ale bawię się w trymowanie łódki oraz naprawianie drobnych elementów. Prawie jak w domu."

Teraz zaczyna się powoli rozgrywka taktyczna. Gutek poszedł najbardziej na zachód, Derek Hatfield (Active House) płynie za nim, Amerykanin i Anglik są bliżej lądu, ale zmienili kurs. "Mijając Finisterre i wchodząc na Atlantyk widzisz, że przed tobą długa droga. Tutaj trzeba dobrze przemyśleć każdy krok, zmieniać żagle na czas i nie przespać żadnej okazji. Małymi etapami zdobywa się największe góry" - mówił dziś CSM. "Najbliższe 48 godzin będzie ciekawe, najtrudniej jest dostać się na Kanary - już widać, że są różne taktyki. Ja i Brad jedziemy w jedną stronę, Gutek i Derek w drugą. Przed wejściem w strefę ciszy równikowej na pewno jeszcze będzie przetasowanie kolejności" - dodał.

Christophe Bullens po zakończeniu 48-godzinnej oficjalnej kwalifikacji stoi już w porcie w La Rochelle i planuje ponowny start w piątek, 22 października. Po powrocie powiedział nam: "Jacht jest bardzo szybki, jestem z niego bardzo zadowolony. Szkoda, że musiałem wrócić - ale takie były warunki ustalone z komisją regatową. Chciałbym też startować na w pełni przygotowanej jednostce, ale na to absolutnie nie mieliśmy czasu."

Regaty VELUX 5 OCEANS wystartowały z La Rochelle we Francji 17 października 2010. Pierwszy etap wiedzie do Cape Town w Republice Południowej Afryki i liczy 7500 Mm.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
20
Lis
2019
20
Lis
2019
http://harold-wood-electricians.co.uk
Kategoria: inne
Wolbórz
20
Lis
2019
www.gidea-park-electricians.co.uk/
Kategoria: inne
Międzyrzecz
20
Lis
2019
ghbalance
Kategoria: inne
Tuchola