Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Christophe Bullens stracił maszt

Data:  2010-10-06 17:16:19
Ocena:
Belgijski żeglarz nie poddaje się i mimo wszystko chce wystartować w VELUX 5 OCEANS.
Autor: Biuro Prasowe Regat VELUX 5 Oceans

Wczoraj rano, 5 października Christophe Bullens, żeglując wzdłuż wybrzeży Francji na start regat VELUX 5 OCEANS, stracił maszt. Kiedy zdarzyła się katastrofa, jego jacht Eco 60 o nazwie Five Oceans of Smiles znajdował się w odległości 15 Mm od brzegów Normandii. Warunki były umiarkowane - wiatr o sile 18 węzłów i średnia fala. Christophe znajdował się w kabinie, podczas gdy pozostali dwaj członkowie jego załogi byli na pokładzie. Usłyszeli głośny trzask i byli przekonani, że pękła jedna z want stabilizujących maszt. Christophe wybiegł na górę i zdążył zobaczyć, jak maszt łamie się w dwóch miejscach. Cała czteroosobowa załoga miała dość czasu na reakcję i przewracający się maszt szczęśliwie nikogo nie zranił. Żagle i takielunek znalazły się pod jachtem, blokując śrubę. Na pomoc wysłana została łódź ratownicza z regionalnego centrum ratownictwa morskiego w Cherbourgu.

Ponad dwie godziny zajęło przygotowanie jachtu Five Oceans of Smiles do holowania, a samo holowanie trwało ponad 3 godziny. Utrata masztu spowodowała nie tylko uszkodzenie prawej burty jachtu, ale powstała również dziura w jednym ze zbiorników balastowych. Naprawa żagli jest niemożliwa.

Christophe płynął do La Rochelle na start regat VELUX 5 OCEANS, który zaplanowany jest na 17 października. Utrata masztu zdarzyła się już po ukończeniu wyjątkowo trudnego rejsu kwalifikacyjnego o długości 2 500 Mm z Plymouth na Azory. W trakcie tego próbnego etapu jacht Five Oceans of Smiles został sprawdzony w różnych warunkach pogodowych - od silnych wiatrów i wielkich fal do kompletnej ciszy. Po zawinięciu do Belgii takielunek łodzi został dokładnie sprawdzony, a na początku tego tygodnia wymieniono część jego elementów na nowe.

"Nic nie jest jeszcze przesądzone" - powiedział Christophe po dotarciu do Cherbourga
. "Zrobię wszystko, żeby 17 października znaleźć się na starcie w La Rochelle" - dodał. Jego zespół, Team Sapphire, we współpracy z organizatorami regat VELUX 5 OCEANS stara się teraz zrobić wszystko co się da, żeby żeglarz mógł wystartować w tym wielkim wyścigu stanowiącym największe samotne wyzwanie w żeglarstwie.

VELUX 5 OCEANS, organizowany przez Clipper Ventures PLC jest najstarszym indywidualnym wyścigiem dookoła świata, znanym od 28 lat najpierw jako BOC Challenge, a później jako Around Alone. W obecnej edycji trasa liczy pięć odcinków, które żeglarze przepłyną w trakcie dziewięciu miesięcy. Po starcie z La Rochelle ruszą do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek biegnie przez Atlantyk z powrotem do Francji. Regaty VELUX 5 OCEANS startują 17 października o godzinie 16.00 z La Rochelle.

Zapraszamy na www.velux5oceans.com

Dołącz do nas na twitter.com/velux5oceans

Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5Oceans

Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5oceans2010

Zobacz ofertę rejsów na sezon
20
Cze
2020
tydzień szkoleniowy CHORWACJA 20.06.2020
Kategoria: kursy / szkolenia
Sibenik
04
Lip
2020
Rejsy rodzinne w Chorwacji
Kategoria: kursy / szkolenia
Chorwacja
17
Lip
2020
spotkanie w Gdańsku
Kategoria: spotkanie towarzyskie
Gdańsk
06
Sie
2020
Rejs dookoła świata
Kategoria: szanty
Wrocław