Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Festiwal żeglarski i regaty dla niepełnosprawnych w Giżycku

Data:  2010-09-24 10:56:23
Ocena:
Żeglarze niepełnosprawni stanowią znaczącą grupę osób, dla których żeglarstwo jest sposobem na niełatwe życie. Dla nich właśnie zorganizowano w Giżycku, w dniach 17 - 21 września VI Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych oraz regaty: trzecią już edycję VII Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Przedstawiamy relację z tych imprez, pochodzącą ze strony Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych.
Źródło: www.pzzn.pl

Rozegraliśmy ostatnią w tym sezonie żeglarskim edycję VII Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Jak dotychczas bez jakiegokolwiek dofinansowania. Ponownie sprzętu udzieliło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej , a Komisja Sędziowska (Andrzej Szocik i Iza Godlewska) również pracowała bez wynagrodzenia. Wystartowało 14 załóg ( 8 w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i 6 w kategorii żeglarzy niesłyszących). Zawodnicy ścigali się na Sasankach. W poniedziałek do obiadu pierwsze 3 wyścigi rozegraliśmy przy pięknej słonecznej pogodzie i porywistym wietrze 3 - 5 B. Zaczęło się sensacyjnie.

W kategorii niepełnosprawnych ruchowo aktualny Mistrz Polski Marian Zakowicz z Jastrzębia Zdroju był dopiero piąty. Prowadził Zbigniew Szczepaniak z Mrągowa. Także w kategorii żeglarzy niesłyszących faworyt Tomasz Gumiński był dopiero czwarty. Prowadziła Alina Iwańska. Po południu Komisja Sędziowska nakazała refowanie, obaj faworyci zaczęli odrabiać straty i zwyciężyli w obu rozegranych wyścigach. We wtorek pogoda pogorszyła się, zaczął padać deszcz i rozegraliśmy tylko dwa wyścigi. Marian Zakowicz przypomniał sobie, że jest mistrzem i wygrał oba z dużą przewagą, ale strata punktowa z pierwszego dnia była za duża i zajął 2 miejsce. Gumiński ponownie żeglował słabo i w rezultacie zajął również 2 miejsce. Wszyscy zawodnicy otrzymali książki o tematyce żeglarskiej. Puchary i dyplomy wręczał Zbysław Zieliński Prezes PZŻN.

Wyniki III Edycji :


Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:


1. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (11 pkt.)
2. Marian Zakowicz, Ewa Nazarowska, Eugeniusz Rakowicz (13 pkt. )
3. Joanna Sutnik, Paweł Oleszko, Tomasz Dybiec (17 pkt. )

Żeglarze niesłyszący:

1. Alina Iwańska, Patrycja Kurowska, Paweł Puszczyński (13 pkt.)
2. Tomasz Gumiński, Edward Szwertner, Krzysztof Chęciak (15 pkt.)
3. Ewa Dąbkowska, Ania Olak, Radosław Olak ( 15 pkt.)

Wyniki końcowe VII Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Marian Zakowicz
2. Zbigniew Szczepaniak
3. Jan Szendler
4. Leszek Król
5. Jerzy Miłosz
6. Jaromir Szczepański

Żeglarze niesłyszący:

1. Tomasz Gumiński
2. Ewa Dąbkowska
3. Zbigniew Gumiński
4. Alina Iwańska
5. Agata Sobczyk
6. Joanna Urbańska


VI Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych
17 - 19 września 2010 r.


Tradycyjnie byliśmy współorganizatorami największej w Europie imprezy żeglarskiej dla osób niepełnosprawnych. Decyzje w sprawie jej dofinansowania przez PFRON zmieniały się kilkakrotnie i zamiast jak dotychczas w czerwcu mogła się odbyć dopiero we wrześniu. Przyjechało 220 uczestników, w tym grupy z Łodzi, Bydgoszczy, Elbląga, Stoczka Łukowskiego, Łasina, Filipowa. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa . Patronat nad imprezą objął jak w ubiegłym roku Minister Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Prognozy pogody były niekorzystne, lecz na szczęście nie padało i przez cały czas trwania imprezy był porywisty wiatr 3 - 5 B. Jachty żeglowały z zarefowanymi żaglami, i uczestnicy, z których ogromna większość była pierwszy raz na wodzie początkowo mieli obawy, lecz szybko przekonali się, że jest bezpiecznie.

W piątek i w sobotę odbyły się wszystkie zaplanowane treningi. Uczestnicy co kilka godzin przesiadali się na inny rodzaj jednostek pływających. Piątkowy wieczór uczestnicy spędzili na wspólnej zabawie z zespołem szantowym "Piorunersi" w hangarze "pod Rekinem", a w sobotę była dyskoteka. Oba wieczory sponsorowała dr. Anna Błaszczyk z firmy "Intermedicus" z Łodzi, która pomaga nam w organizacji festiwali od lat. Pokazy dogoterapii zorganizowała Fundacja "Ama Canem". Do szachów zachęcali szachiści na czele z Krzysztofem Chęciakiem liderem i kapitanem szachowej reprezentacji Polski niesłyszących, srebrnym medalistą Olimpiady Szachowej Niesłyszących 2010 Estoril/Portugalia. W niedzielę zgodnie z planem rozegraliśmy regaty. Wystartowały Tanga, Dezety i Sasanki. Gościliśmy 4-osobową delegację z Estonii. Bardzo im się podobało i zamierzają we współpracy z nami rozpocząć organizowanie żeglarstwa osób niepełnosprawnych w Estonii. Dziękujemy licznym wolontariuszom, a szczególnie ekipie żeglujących dziennikarzy z radia Gdańsk i magazynu "Hokej", którzy corocznie pod dowództwem Arka Chomickiego "Chomika" są sternikami na wszystkich Tangach.

Wyniki regat:

Sasanka:

1. Zbigniew Szczepaniak - Grażyna Włodarczyk, Leokadia Andrzejewska, Mirosław Lisiczyński, Małgorzata Szczepaniak
2. Marian Zakowicz - Emilia Gosa, Adam Gosa, Maria Wiaderna, Ewa Nazarowska
3. Eugeniusz Rakowicz -Andrzej Miszczak, Mirosław Szafarz, Sławomir Muszalski, Roman Topolski

Tango:

1. Waldemar Skolimowski - Dariusz Balcer, Błażej Pulakowski, Paweł Wysocki, Joanna Jodzis, Marek Kazimierczyk
2. Arkadiusz Chomicki - Katarzyna Gorgul, Wojciech Gorgul, Stefan Cyruliński, Bartłomiej Mesz, Krzysztof Kębłowski
3. Marek Kubacki - Janina Żłobińska, Czesława Florczyk, Piotr Piechota, Marcin Szylberg, Wiktor Żłobiński

DZ:
1. Feliks Basłyk
2. Tomasz Gumiński
3. Bogdan Wiśniewski

Komandor regat składa podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie:

1. Iza Godlewska i Andrzej Szocik - Biuro Festiwalu
2. Wiesiek Nowakowski - Sasanki
3. Arek Chomicki - Tanga
4. Jerzy Miłosz - Dezety
5. Jurek Hrebień - Katamarany

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa