Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Żeglarze i kolosy na start!

Data:  2010-03-11 20:15:31
Ocena:
Autor: Wiesław Seidler
Wydarzenia związane z przyznaniem nagród "Rejs Roku" oraz "Conrady 2009" a także szczecińskie akcenty na Wiatr i Woda oraz podczas wręczania "Kolosów" ...
Niespokojni duchem, żądni coraz bardziej ekstremalnych wrażeń i dokonań, podróżują po całym świecie, najczęściej przez lądy i bezdroża - pieszo, konno, rowerem, samochodem, autostopem, mniej przez rzeki, jeziora, morza i oceany - kajakiem, pontonem, jachtem… Większość rusza na wędrówkę latem, mniej liczni preferują zimę, a wszyscy spotykają się na ogół wiosną - jeżeli nie są akurat na kolejnej wyprawie - by podsumować wyczyny roku poprzedniego.
Tak było na zakończonym w ub. tygodniu 4. Gryfińskim Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij", i w ostatni piątkowy wieczór w gdańskim Dworze Artusa, gdzie odbyła się uroczystość wręczania Rejsów Roku (z Honorowym Wyróżnieniem m.in. dla kapitana Macieja Krzeptowskiego, odebranym w jego imieniu przez Piotra Owczarskiego, za rejs "Islandia 2009"). Trzy główne Nagrody Rejs Roku 2009 odebrały osobiście samotne żeglarki, za rejsy wokółziemskie - Joanna Pajkowska, Natasza Caban i Marta Sziłajtis-Obiegło, przy czym rejsy Joanny i Marty organizował i sponsorował nasz szczeciński kapitan i konstruktor jachtów Andrzej Armiński (o czym już kilkakrotnie pisałem). Dzień później - także w Gdańsku - znany szczeciński kapitan Wojciech Jacobson odebrał "Conrada 2009", międzynarodową prestiżową nagrodę, od 1997 roku przyznawaną corocznie przez Bałtyckie Bractwo Żeglarzy wybitnym Indywidualnościom Morskim. Wcześniej wyróżniono nimi m.in. Olka Dobę, Ludka Mączkę, Henryka Wolskiego i Jurka Porębskiego. Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych.

Na najbliższy weekend miłośnicy wody i eksploracji świata muszą wybierać pomiędzy dwoma imprezami dużej rangi - albo być na obu! Będą to bowiem kolejne Targi "Wiatr i Woda" w Warszawie, i XII. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, czyli "Kolosy'2009". Na obu będą znowu akcenty szczecińskie, poczynając od prezentacji idei i założeń sponsorowania przez miasto Szczecin międzynarodowych regat The Tall Ships' Races, w latach 2010-2013, co na warszawskich targach zaprezentują w niedzielę przedstawiciele naszego Biura ds. Morskich. Do towarzyszących targom Nagród im. Leonida Teligi Magazynu "Żagle", za rok 2009, są dwie szczecińskie nominacje - dla Zdzisława Kolarskiego za albumowy przewodnik "Szlak wodny Berlin-Szczecin-Bałtyk", i dla JK AZS, za serię "Zeszytów Żeglarskich", z Redaktorem Naczelnym Zenonem Szostakiem (w kategoriach publikacje i popularyzacja żeglarstwa). Może wrócą z targów "z tarczą", czyli z nagrodami, czego należy im życzyć.

Z kolei w hali "Gdynia" zapowiada się trzydniowy pełny przegląd najważniejszych polskich wypraw zrealizowanych w ub. roku, na co złoży się ponad 80 prezentacji, pokazów i wystaw, w pięciu kategoriach nagradzanych "Kolosami" - podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Będzie też tradycyjnie Super Kolos (w 2001 roku uhonorowano nim Ludka Mączkę), a także Nagroda im. A. Zawady, za najciekawszy projekt wyprawy na 2010 rok. Warto dodać, że w Kapitule Kolosów mamy od lat "naszego" człowieka - właśnie Wojtka Jacobsona - a pierwszy Dzień Wody zainauguruje prelekcja Michała Jósewicza, z wyprawy DZ-ą "Sum" do Kopenhagi. Wśród "wodnych" dokonań będzie jeszcze relacja Piotra Owczarskiego ze wspomnianego rejsu "Starego" wokół Islandii, i wspomnienia Olka Doby z samotnego opłynięcia Bajkału kajakiem. Wystąpią też wszystkie trzy samotne bohaterki Rejsów Roku, i znany w Szczecinie polarny żeglarz Henryk Wolski, tym razem po wyprawie łodzią wielorybniczą na wody Ziemi Ognistej. Ze szczecińskich akcentów kolejnych Dni - Podróży i Gór, znalazłem m.in. zespołową rowerową "Afrykę Nowaka", rodzinne wyczyny Marka Klonowskiego, i pieszą wędrówkę Ryszarda Tunkiewicza ze Szczecina do Wilna. Być może będą jeszcze inne, ale organizatorzy nie podają w programie, skąd pochodzą wędrowcy czy żeglarze, a szkoda. Były też oczywiście inne szczecińskie wyróżnienia w Kolosach w poprzednich latach (m.in. dla Olka Doby, Henryka Widery, Macieja Krzeptowskiego, i innych), zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę www.kolosy.pl. Tak czy inaczej - żeglarze, wagabundy, włóczykije i Kolosy wszech stron - na start! Zapraszamy również do Szczecina, gdzie zresztą wielu z nich opowiadało już o swoich wyczynach, m.in. podczas Wieczorów Żeglarskich w Pałacu Młodzieży. O kolejnych spotkaniach i naszych "kolosalnych" gościach będziemy informować na bieżąco.


Wiesław Seidler

Zdjęcia: Wiesław Seidler i archiwum:
1 - Ludek Mączka - Super Kolos 2001
2 - Wojtek Jacobson (w środku - JK AZS Szczecin)
3 - Maciej Krzeptowski i Piotr Owczarski, na pokładzie "Starego"
4 - Dzień Wody zainauguruje w Gdyni Michał Jósewicz, zapalony zwolennik DZ-y


Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa