Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Budget Marine Match Race - Heineken Regatta

Data:  2010-03-03 18:44:27
Ocena:
J. Pawluk siódmy podczas 30th Heineken Regatta startując obok m.in. poprzedniego zwycięzcy America's Cup - Peter'a Holmberg'a...Autor: Dariusz Urbanowicz
Źródło: www.myzeglarze.pl


Zwycięstwem Petera Holmberga zakończył się Budget Marine Match Race na St.Maarten na Karaibach. W pierwszej trójce znaleźli się wszyscy poprzedni zwycięzcy America's Cup.

W zmiennych warunkach wiatrowych, w blasku słońca przeprowadzono pełną rundę Round Robin "każdy z każdym". Kolejnym etapem regat był duży i mały finał z pominięciem fazy pół- i ćwierćfinałów.

Bezkonkurencyjny w dużym finale okazał się Peter Holmberg. Zobaczyliśmy kawał dobrego match racingu w wykonaniu bardzo doświadczonego skippera. Jego finałowy rywal - Gavin Brady, przez niektórych obstawiany jako faworyt, przegrał wszystkie mecze finałowe i o mały włos również mecz z polską załogą PMT Team w składzie: Jakub Pawluk (sternik), Jakub Wierusz (grot), Maciej Wierusz (dziób). W meczu z Gavinem to my przypilnowaliśmy korzystnej na ten moment lewej strony trasy i od samego startu przez dwa kółka pilnowaliśmy przeciwnika. Dopiero przy ostatniej górnej boi, w sytuacji po dial-up'ie zostaliśmy ukarani przez arbitrów i to przesądziło o wygranej Gavina w tym meczu. Innym ciekawym meczem był oczywiście mecz z Peterem, gdzie w ciągu całego prestartu zrobiliśmy chyba z 5 dial-upów, jeszcze więcej cyrklingów, a to wszystko tuż przy komisji i przy statku dla widzów. W generalce skończyliśmy na siódmym miejscu, wygrywając ostatecznie na przykład z Jewgienijem Nikiforowem (nr 48 rankingu ISAF).

Pierwsza trójka regat to doświadczeni zawodnicy, uczestnicy wielu poprzednich edycji America's Cup. Zwycięzca - Peter Holmberg to co-skipper Alinghi z 2007, skipper BMW Oracle Racing z 2003, członek Teamu Dennis Conner z roku 2000, a także srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z 1988. Gavin Brady, który zajął drugie miejsce w regatach to czterokrotny uczestnik AC (min. BOR, Emirates Team NZ), ma za sobą również starty w Whitbread Race i na jachtach klasy Maxi. Trzecie miejsce zdobył Peter Isler, zwycięzca America's Cup z 1987, 1988, członek BOR team z 2007, który ma za sobą łącznie już 5 edycji AC.
Po regatach odbyło się uroczyste zakończenie, na którym wręczono interesujące nagrody pieniężne. Pozostaje pewien niedosyt z osiągniętego miejsca, ale ściganie się z takimi teamami było naprawdę dobrą szkołą.
Zakończył się Budget Marine Match Race, ale to jeszcze nie koniec całych Heineken Regatta. Wiemy już na pewno, że conajmniej Kuba (który? - pytanie MŻ) wystartuje na Heineken Race, na jachcie klasy Melges 32 w załodze z BVI. Pracujemy nad pozostałymi dwoma zawodnikami z ekipy, szukając miejsca w załogach.

Pozdrawiamy,
Kuba, Kuba, Maciek

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
18
Sie
2023
erocall
Kategoria: inne
Warszawa
16
Paź
2023
Hotels
Kategoria: szanty
Wrocław
19
Paź
2023
Croatia
Kategoria: szanty
Wrocław
19
Paź
2023
Skup aut
Kategoria: szanty
Wrocław