Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Projekt Sunshine Race

Data:  2010-02-21 21:47:59
Ocena:
  Żródło: www.sunshinerace.pl
Nowatorski projekt Romana Paszke będący połączeniem sportu, ekologii i nowoczesnych technologii...

Roman Paszke - polski żeglarz, kapitan jachtowy, konstruktor w marcu 1999 roku zainaugurował oficjalnie polski program Race 2000, czyli udział polskiej załogi w regatach dookoła świata The Race. Uczestniczył w nich na jachcie, który pierwotnie nosił nazwę Explorer zmienioną na znaną wszystkim Warta-Polpharma. Jest to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie dwukadłubowych jachtów na świecie. 31 grudnia 2000 roku wystartował na niej z jedną polską załogą w prestiżowych regatach dookoła świata The Race, które 10 kwietnia 2001 ukończył.

Po nieudanej próbie pobicia rekordu samotnego opłynięcia Ziemi bez zawijania do portów w 2007 roku z powodu warunków pogodowych na półkuli południowej Roman Paszke podjął się kolejnego przedsięwzięcia - Sunshine Race. Ma to być pierwszy w historii rejs dookoła świata odbyty na katamaranie napędzanym energią słoneczną czyli połączenie sportu, ekologii oraz nowoczesnych technologii. Projekt ten ma równocześnie pokazać jak w praktyczny sposób można wykorzystywać alternatywne źródła energii. Przedstawi współdziałanie natury z najnowszymi technologiami, począwszy od napędu jednostki na baterie słoneczne a na bio-uprawach na pokładzie kończąc.
Ten wydawać by się mogło niezwykle nowoczesny katamaran będzie adaptacją jachtu na bazie 84-stopowego katamaranu EX Warta-Polpharma o następujących danych technicznych:

Długość całkowita - 25,66 m
Szerokość - 13,58 m
Wyporność - 9,5 t

Rejs, który ma się na nim odbyć będzie podzielony na etapy i przebiegnie wzdłuż wybrzeży 30 państw. Start oraz jego meta przewidziane są w porcie Las Palmas na wyspie Gran Canaria. Podczas tej wyprawy jacht ma zawijać do wybranych portów w których będzie można zorganizować promocyjne imprezy. Planowany czas jego trwania to około 20 miesięcy.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa