Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Polskie podium w D.A.D Polish Grand Prix w Szczecinie

Data:  2013-06-20 16:15:14
Ocena:
  Żródło: Polish Match Tour
W dniach 14-16 czerwca rozegrano regaty D.A.D Polish Grand Prix w ramach cyklu Polish Match Tour. Baza regat zlokalizowana była w Marina’Club nad jeziorem Dąbie. Regaty zaliczane były do punktacji Pucharu Świata w match racingu ISAF ze współczynnikiem grade3. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Australii, Danii i Szwecji, które ścigały się na dostarczonych przez organizatora 6 jachtach TOM28.
Przez pierwsze dwa dni rozegrano 66 wyścigów eliminacyjnych w systemie każdy z każdym (tzw Round Robin). Eliminacje wygrał Przemek Tarnacki który wygrał wszystkie swoje wyścigi. Tuż za nim uplasował się Lucas Lier z Danii, który przegrał tylko jeden wyścig. Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Stańczyk, Chapman, Przybylski, Ogeman i Sawicki.

Ww ćwierćfinałach rozgrywanych do 2 wygranych wyścigów, Lier jako przeciwnika wybrał Piotra Przybylskiego i dość pewnie pokonał go 2-0. Marek Stańczyk wybrał szwedzką załogę Victora Ogemana z którym po zaciętej walce wygrał 2-1. W trzeciej parze natomiast wystartowali David Chapman z Australii i Rafał Sawicki. Obaj panowie spotkali się w Szczecinie w ubiegłym roku i wtedy górą był Sawicki. Tym razem również pewnie wygrał 2-0 uzupełniając stawkę półfinalistów.

W półfinałach prawo wyboru przeciwnika miał zwycięzca eliminacji Przemek Tarnacki i jego wybór padł na Marka Stańczyka. Pojedynki tej pary to klasyk polskiego match racingu. Obaj sternicy od lat zajmują 2 najwyższe miejsca w rankingu Pucharu Świata, a ich pojedynki zawsze obfitują w wiele emocjonujących i dramatycznych sytuacji. Nie inaczej było i tym razem. Pierwszy wyścig po nałożeniu kary na Tarnackiego wygrywa pewnie Stańczyk. W drugim po falstarcie Tarnackiego Stańczyk prowadził ze sporą przewagą aż to ostatniej prostej z wiatrem, gdy Tarnacki wykorzystał silniejszy szkwał oraz błąd przeciwnika i wyprzedził go tuż przed metą.
Ostatni decydujący wyścig to kolejna kara dla Tarnackiego i tym razem Stańczyk nie oddał prowadzenia do mety. Tarnacki w ten sposób przegrywa pierwsze regaty w Polsce od 2 sezonów…

W drugiej parze młody Duńczyk Lier stoczył zaciętą walkę z Rafałem Sawickim, ale były Mistrz Polski zwyciężył pewnie 2-0 i awansował do finału.

W finale doskonale dysponowany w finałowych wyścigach Stańczyk nie dał Sawickiemu wielu okazji do objęcia prowadzenia i po 2 wyścigach zapewnił sobie zwycięstwo w całych regatach. Zwycięska załoga Nautiner HL Racing płynęła w składzie Marek Stańczyk, Jakub Pawluk, Michał Szmul i Krzysztof Łobodziec.

Regaty były bardzo mocno obsadzone tak przez czołowe polskie załogi jak i silne ekipy zagraniczne. Mimo nowych, nieznanych jachtów Polacy potwierdzili swoje wysokie umiejętności i zajęli wszystkie medalowe pozycje.

Końcowa klasyfikacja regat D.A.D Polish Grand Prix, grade3.
1. Marek Stańczyk - Gizycko
2. Rafał Sawicki - Gdynia
3. Przemysław Tarnacki - Sopot
4. Lucas Lier – Dania
5. David Chapman – Australia
6. Piotr Przybylski – Olsztyn
7. Victor Ogeman – Szwecja
8. Stefan Meister – Niemcy
9. Patryk Zbroja – Szczecin
10. Peter Braun – Dania
11. Szymon Szymik – Bielsko Biała
12. Kacper Tuński – Szczecin
Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour zostaną rozegrane w Wolinie w dniach 21-22 czerwca.

Regaty organizowane były przez MT Partners przy współpracy Klubu Żeglarskiego Maszoperia i Miasta Szczecin. Partnerami regat była firma D.A.D – BrandYourTeam.pl oraz Marina’Club w Szczecinie.
Biuro regat znajdowało się w Marina’Club w siedzibie Yacht Klubu Polski na ulicy Przestrzennej 11 w Szczecinie.

Polish Match Tour (PMT) to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2013 cykl składa się 5 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Wolinie i Nowym Warpnie. Bazą regat jest przystań Marina Club w Szczecinie. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2013 r. rozgrywana będzie siódma edycja cyklu.

Sponsorzy cyklu: Subaru Import Polska, D.A.D Sportswear, Marina Club w Szczecinie.
Partnerzy cyklu: żaglownia Apollo Sails, Miasto Wolin, Miasto Szczecin, Miasto Nowe Warpno, Targi Wiatr i Woda, Magazyn Żagle i portal zagle.com.pl oraz Onet.pl

Organizatorem cyklu jest firma MT Partners przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.
PMT jest patronem merytorycznym Klasy Omega w jej nowym projekcie Omega Match Cup.
PMT jest patronem zespołu żeglarskiego Polish Match Team składającego się z 3 czołowych załóg z różnych rejonów Polski: Sawicki Racing (Gdynia) Zbroja Yacht Racing Team (Szczecin) i Szymik Racing (Bielsko Biała).

Więcej informacji na oficjalnej stronie www.polishmatch.pl oraz na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa