Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

OSTAR FOR DYDEK

Data:  2013-05-07 18:25:20
Ocena:
Autor: kpt. Janusz Charkiewicz   Żródło: zozz.com.pl
Kapitan Krystian Szypka, członek Klubu Żeglarzy Samotników, wyruszył w dniu 28 kwietnia br. na jachcie „Sunrise” na start legendarnego wyścigu samotnych żeglarzy przez Atlantyk – OSTAR 2013.
Projekt kapitana Krystiana Szypki nosi nazwę „OSTAR for DYDEK”, ponieważ swój udział w tych regatach dedykuje pamięci wybitnej nieżyjącej już polskiej koszykarki Małgorzaty Dydek-Twigg „Margo”. Zafascynowany osobowością, postawą prospołeczną i osiągnięciami Małgorzaty Dydek, kapitan w ten sposób składa hołd tej wybitnej postaci.

Regaty OSTAR to najstarsze, odbywające się co cztery lata od roku 1960, transatlantyckie regaty Samotników z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. Żeglarze startują na jachtach długości 27 – 60 stóp, a trasa liczy około 3.000 Mm. Zawodnicy musza się zmierzyć z przeciwnymi wiatrami, nieprzyjaznymi prądami morskimi, mgłami i górami lodowymi. To dlatego regaty OSTAR do dziś uznawane są za jedne z najtrudniejszych regat transatlantyckich i są jednym z najważniejszych wydarzeń żeglarskich na świecie.

Do tej pory w tych regatach wzięło udział siedmiu polski żeglarzy. Po 13 latach przerwy w legendarnych regatach OSTAR znów weźmie udział polski żeglarz – kapitan Krystian Szypka na jachcie „SUNRISE” (typ Farr 37, slup o długości 11.4m, zanurzeniu 2.13m i ożaglowaniu podstawowym 80m2).

Kapitan Krystian Szypka jest doświadczonym żeglarzem samotnikiem, m.in. trzykrotnie ukończył największe polskie samotnicze regaty pełnomorskie – Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar „POLONEZA”. W roku 2012 współorganizował i ukończył morderczy wyścig samotników – „Wielka żeglarska bitwa o Gotland” (ponad 500 mil morskich non-stop w sztormowej pogodzie).

Patronat honorowy projektu: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni, PZŻ, POZŻ, ZOZŻ, Klub Żeglarzy Samotników. Współorganizator startu w regatach - Ocean TEAM.

Start do regat OSTAR 2013 nastąpi w dniu 27 maja 2013 roku w Plymouth. Organizatorem regat jest Royal Western Yacht Club of England.

foto: autor oraz archiwum OceanTEAM

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa