Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

2013 Rokiem Leonida Teligi

Data:  2013-02-19 11:15:11
Ocena:
5 kwietnia 2013 roku, mija 44 rocznica zakończenia przez Leonida TELIGĘ pierwszego samotnego rejsu wokół Ziemi pod polską banderą. W tym też roku Jego macierzysty Jacht Klub Morski „GRYF” w Gdyni, obchodzi 85 – lecie swojego istnienia. Z tej okazji Polski Związek Żeglarski ustanowił rok 2013 ROKIEM LEONIDA TELIGI
Leonid TELIGA był członkiem JKM „GRYF” w Gdyni. Pod auspicjami tego Klubu dokonał wspaniałego wyczynu żeglarskiego - samotnego rejsu dookoła świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak w latach 1967-1969, płynąc na własnym jachcie „OPTY”, typu „Konik Morski”, którego konstruktorem był Leon Tumiłowicz a budowniczym Maciej Dowhyluk.

Rejs trwał 2 lata, 2 miesiące 11 dni. L. TELIGA wyruszył 25 stycznia 1967 r. z Casablanki i 5 kwietnia 1969 r. zamknął swoją wokółziemską pętlę nieopodal Wysp Kanaryjskich. Złożony nieuleczalną chorobą, z którą walczył w czasie całego rejsu, powrócił do Warszawy samolotem gdzie zmarł 21 maja 1970 r. w wieku 53 lat.

Leonid TELIGA urodził się 28 maja 1917 r. w Wiaźmie w Rosji. Był oficerem piechoty Wojska Polskiego II RP. W 1942 r. wstąpił do Armii Andersa, walczył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Był żeglarzem, dziennikarzem, tłumaczem i pisarzem.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. L. TELIGA jest patronem wielu szkół, harcerskich drużyn wodnych, Szczecińskiej Stoczni Jachtowej i od 1971 roku prestiżowej nagrody miesięcznika „Żagle” za popularyzację żeglarstwa.

Polski Związek Żeglarski wystąpi z wnioskiem do Kapituły Alei Żeglarstwa Polskiego, by tablica upamiętniająca tego wspaniałego żeglarza - Leonida TELIGĘ została wmurowana obok tablicy Władysława Wagnera w falochron basenu żeglarskiego im. M. Zaruskiego w Gdyni.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa