Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Non-stop dookoła świata 3 metrową łodzią

Data:  2012-11-11 18:02:22
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Szwed Sven Yrvind – żeglarz, budowniczy łodzi, wynalazca i pisarz, planuje opłynąć świat solo i non-stop 3 metrową łodzią, którą buduje w swoim warsztacie. W Szwecji jest już znany z żeglowania samodzielnie wykonaną łodzią po oceanie.
Wyprawa rozpocznie się w Irlandii, skąd żeglarz obierze kurs na Przylądek Dobrej Nadziei, w dalszym etapie przepłynie poniżej Tasmanii a następnie wokół Przylądka Horn aby powrócić na wody Oceanu Atlantyckiego i do Irlandii.

W 1980 r. Yrvind opłynął Horn na łodzi własnej konstrukcji „II Bris” o długości 5,90 m przez co został zaliczony do grona osób, które opłynęły Horn na rekordowo małych łodziach. Dzięki temu wyczynowi Yrvind trafił do Muzeum Sław Żeglarstwa.

Oprócz projektowania i budowy wielu innych maleńkich łodzi, Sven jest autorem trzech książek, "Dookoła Hornu z Bris" (z Andersem Öhmanem 1985), "Bris" (1990) i "Konstruktora" (2003), które są obecnie w procesie translacji na język angielski.

Jeśli Szwed pomyślnie ukończy wyprawę, może ustanowić nowy rekord opłynięcia świata najmniejszą łodzią. Aktualny rekord opłynięcia świata najmniejszym jachtem należy do Włocha Alessandro di Benedetto, który płynął łodzią o długości 6,5 m.

Wyruszył on z Les Sables w październiku 2009 roku, pokonał 28 360 Mm w 270 dni. Pomimo uszkodzenia masztu podczas żeglugi w okolicach Hornu, niestrudzony Alessandro postanowił kontynuować wyprawę, dokonał niezbędne naprawy i płynął dalej.

"Będę całkowicie bezpieczny. To jest jak piłeczka pingpongowa w morzu, której ono nigdy nie pokona" - powiedział Yrvind reporterowi Wall Street Journal, podczas prezentacji jachtu w swoim warsztacie. "Łódka wykonana we właściwy sposób jest zawsze silniejsza od wielkiej łodzi." – dodał.

Sven, jak na 73 latka jest w świetnej kondycji. Odbywa trudne treningi przed wypłynięciem i trzyma specjalnie zaplanowaną dietę. Każdego dnia ma inne zajęcia - jeździ na rowerze, wspina się na lokalnym wzgórzu, pływa kajakiem lub biega. Bardzo pilnuje diety, aby przygotować organizm do wzmożonego wysiłku i ograniczonej ilości składników pokarmowych, spożywając tylko dwa posiłki dziennie oraz owocowe przekąski. Podczas rejsu Sven zamierz jeść głównie sardynki i musli, wzbogacając dietę posiłkami ze złowionych ryb.

Łódź, którą zamierza opłynąć świat wykonana z materiałów kompozytowych, "Yrvind 10" ma ważyć 1,5 tony, posiada specjalne wzmocnienia, jest zaokrąglona na rufie i wyposażona w dwa żagle.

Dla bezpieczeństwa, żeglarz będzie cały czas przypięty pasami do łodzi, nawet podczas celowych kąpieli w morzu.

Svena będzie można śledzić dzięki trackingowi, który pojawi się na stronie jego wyprawy. Zasilanie dla sprzętów nawigacyjnych jak i komputera będzie generował sam żeglarz, pedałując aby wygenerować niezbędną energię. Czas ten z pewnością będą umilać mu zabrane książki, które mają mu pomóc odbyć w czasie wyprawy, podróż również do wyższych sfer duchowych.

Możliwe, że przedsięwzięcie Szweda będzie powiązane z propagowaniem świadomości konieczności dbania o środowisko, wyczerpywania światowych zasobów naturalnych.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa