Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Start Vendee Globe za nami!

Data:  2012-11-10 22:10:32
Ocena:
Autor: fot. Robert Hajduk Shuttersail   Żródło: www.energasailing.pl
Dziś, o 1302 z francuskiego portu Les Sables d’Olonne Zbigniew „Gutek” Gutkowski na jachcie ENERGA wystartował wraz z 18 innymi zawodnikami w wyścigu dookoła świata. Dziewiętnastu najlepszych na świecie regatowych żeglarzy morskich spędzi na oceanach około trzech miesięcy, aby po minięciu w żegludze non-stop trzech przylądków – Dobrej Nadziei, Horn i Leeuwin powrócić do portu startu.
Jeden z zawodników – Bertrand de Broc (Votre Nom Autour du Monde) zdecydował się zawrócić do portu aby zweryfikować uszkodzenia jachtu, jakie miały miejsce w trakcie procedury wychodzenia z portu. Pięć jachtów – (PRB, Macif, Groupe Bel, Banque Populaire, ENERGA) – przekroczyło linię startu o około 30 sekund za wcześnie, ale wszyscy zmienili kurs i po wykonaniu zwrotu ponownie wystartowali, stosując przewidzianą przepisami procedurę karną w takich sytuacjach.

Zbigniew Gutkowski to pierwszy w historii tych regat żeglarz z Polski, któremu udało się stanąć na starcie wyjątkowej i zdominowanej głównie przez Francuzów imprezy. Vendée Globe, uważane za nieoficjalne mistrzostwa świata w żeglarstwie oceanicznym, odbywają się co cztery lata i rozgrywane są już po raz siódmy.

„Jestem bardzo dumny, że tu jestem” – mówi Gutkowski na kilka godzin przed startem. „Już samo znalezienie się na linii startu Vendée Globe to sukces – wielu bardzo dobrych żeglarzy musiało zrezygnować z udziału w mistrzostwach m.in. ze względu braku sponsorów. Ja dzięki Grupie ENERGA jestem dzisiaj na starcie i mam do dyspozycji nowoczesny jacht, który powinien liczyć się w stawce.”

Polak traktowany jest jak zawodnik z egzotycznego kraju, co, jak sam przyznaje, jest mu na rękę. „Nie będę w związku z tym zbyt pilnie obserwowany, co da mi możliwość spokojnego realizowania swojej taktyki przy mniejszej presji psychicznej” – mówi Gutek. „W tych regatach nie chodzi tylko o szybkość, chodzi o to, żeby dopłynąć do mety. W przypadku złej pogody selekcja następuje w trakcie pierwszej doby lub dwóch. Tym razem prognoza jest dość dobra jak na tę porę roku, ale jest kilka wariantów taktycznych i jestem ciekaw, jak moi konkurenci to rozegrają” – uzupełnia.

Regaty Vendée Globe uznawane są za pojedynek francusko-brytyjski – do tej pory zawsze wygrywał Francuz, a najwyżej udało się zajść Ellen MacArthur – zajęła drugie miejsce w roku 2001. W tym roku oprócz Francuzów i Brytyjczyków na starcie jest jeszcze Hiszpan, Szwajcar, Włoch oraz oczywiście Polak.

Niewielkie miasteczko regatowe, Les Sables d’Olonne odwiedziło przez pierwsze dwa tygodnie około 600 tysięcy ludzi. W trakcie ostatniego tygodnia, z każdym dniem przed startem liczba odwiedzających wzrastała w bardzo szybkim tempie. Organizatorzy spodziewają się w dniu wypłynięcia rekordowej frekwencji.

Jest to pierwsza edycja Vendée Globe z pełnym wykorzystaniem mediów społecznościowych i najnowocześniejszych narzędzi komunikacji elektronicznej. Kontakt z zawodnikami będzie możliwy nie tylko za pomocą telefonów satelitarnych, ale również narzędzi umożliwiających wideokonferencje. To bardzo długi wyścig, który ma kilku faworytów. Rozgrywany będzie nie tylko na wodzie, ale również w głowach i komputerach zawodników.

Wszyscy mają dostęp do identycznych programów i danych nawigacyjnych, na podstawie których będą ustalać własną trasę żeglugi. Głównym celem dla wszystkich jest dopłynięcie do mety.

Jacht ENERGA jest dobrze przygotowany do drogi. Jeden z pracujących dla polskiej ekipy preparatorów, Irlandczyk Justin Slattery, wielokrotny uczestnik regat Volvo Ocean Race, tak wypowiada się o jednostce pod polską banderą: „Moim zdaniem, choć mieliśmy najmniej czasu na przygotowania, nie jesteśmy w żadnym razie jachtem w gorszej kondycji niż inne. Znam Gutka i wiem, że będzie płynął rozsądnie. To bardzo długie regaty, gdzie prędkość jest czynnikiem drugorzędnym.”

Start Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie ENERGA w samotniczych regatach Vendée Globe, to część projektu ENERGA Sailing. Jego celem jest promowanie żeglarstwa jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. Dzięki ENERGA Sailing Grupa chce aktywizować dzieci i młodzież, zachęcając je do pokonywania słabości i podejmowania walki, która jest wpisana w tę dyscyplinę. Ambicją ENERGI jest stworzenie programu stypendialnego, umożliwiającego najbardziej utalentowanym zawodnikom dalszy rozwój w swojej klasie żeglarskiej lub jej zmianę na wyższą.

Po starcie wszyscy żeglarze obrali podobny kierunek, płynąc ostro prawym halsem od kursu 216 do 249 osiągając prędkości od 10.2 kt do 13 kt. Dla łódek tej klasy oznacza to halsowanie na wiatr pod kątem około 45-60 stopni. Prędkości nie są jak na tę klasę oszałamiające, ale należało się spodziewać, że po przedpołudniowej gorączce startowej i lekkim zamieszaniu, każdy ze skipperów będzie się już powoli przyzwyczajał do morskiego trybu funkcjonowania. Na pewno sprawdzają jeszcze raz takielunek, wyposażenie, przyrządy i środki łączności. Może świadczyć o tym fakt, że tylko dwie łódki skorygowały swój kurs o kilka stopni ostrząc do wiatru, zwalniając swoją żeglugę ale i nabierając wysokości (w tym Gutek).

Aktualne pozycje zawodników można sprawdzać na stronie trackingu Vendee Globe. Oficjalne klasyfikacje w trakcie regat będą podawane o następujących godzinach: 0500 - 0900 - 1200 - 1600 - 2000 czasu polskiego.

Zamieszczamy także pełną relację wideo z dzisiejszego startu regat:

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa