Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Polski jacht Prodigy złamał maszt na Atlantyku

Data:  2012-11-09 22:32:01
Ocena:
  Żródło: www.rejskuby.pl
Zmierzający na start regat ARC, polski jacht Prodigy stracił maszt na Oceanie Atlantyckim. Poszkodowani wezwali na pomoc jacht Delphia Trójka, który płynął w okolicy, jednakże okazało się, że łódź Prodigy nie potrzebowała asysty, aby dotrzeć do najbliższego portu.
Dziennikarz radiowej Trójki mógł więc spokojnie wznowić rejs. Żadnemu z członków dwuosobowej załogi Prodigy nic się nie stało.

Prodigy w czwartek wypłynął z portu Vilamoura w Portugalii i kierował się do Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Jacht zmierzał na miejsce startu regat ARC na Atlantyku. Niestety silny wiatr i nocne burze połamały jego maszt.

"Silnik jachtu jest sprawny, nikomu nic złego się nie stało. Załoga straciła maszt i na pewno też trochę marzeń na udział w regatach" – mówił na antenie TVP Info Kuba Strzyczkowski. Zdaniem kapitana Trójki, złamany maszt uniemożliwi załodze start w regatach ARC, które rozpoczynają się 25 listopada.

Spotkanie Delphii Trójki i Prodigy na oceanie zakończyło się ok. 16:30 (czasu polskiego) bez konieczności udzielenia asysty. "Jesteśmy już po spotkaniu, każdy popłynął w swoją stronę. Szkoda, że nie będziemy towarzyszyć sobie na kursie do Las Palmas" – powiedział w rozmowie z Zespołem Brzegowym Rejsu Kuby kpt. Jarek Kaczorowski.

"Nasza pomoc nie była im potrzebna, ale dobrze jest wiedzieć, że na morzu można jeszcze liczyć na kogoś poza sobą" – dodał Strzyczkowski.

Maszt został złamany przez silny podmuch wiatru, na skutek pęknięcia wanty i wpadł do wody. Kapitan jednostki, aby uniknąć wkręcenia olinowania w śrubę napędową, zdecydował o odcięciu złamanego masztu.

Obecnie Prodigy mając w pełni sprawny silnik i dużo paliwa wraca do portu jachtowego w Villamoura, gdzie powinien dotrzeć jutro. Na miejscu w Vilamoura rozpoczęto już przygotowania do wymiany masztu i olinowania.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa