Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

STS Generał Zaruski jednostką flagową Gdańska

Data:  2012-11-01 11:02:29
Ocena:
Autor: Zuzanna Mojska
Prace nad odbudową Generała Zaruskiego dobiegły końca. 30 października odbyło się uroczyste podniesienie bandery na legendarnym żaglowcu!
Uroczystość rozpoczęła się w Stoczni Remontowej, gdzie Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał banderę nowemu kapitanowi STS Generał Zaruski – Jerzemu Jaszczukowi. Po odegraniu hymnu narodowego, żaglowiec w asyście morskiej parady wyruszył w kierunku Targu Rybnego, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

STS Generał Zaruski, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, zacumował przy Targu Rybnym, witany przez tłumy Gdańszczan, dla których była to pierwsza okazja by zobaczyć odbudowany żaglowiec w całej okazałości! Prezydent RP Bronisław Komorowski przybliżył zgromadzonym postać generała Mariusza Zaruskiego, jego zasługi dla kraju i wkład w budowanie morskiej tradycji Gdańska. Odwołując się do historii Generała Zaruskiego, Prezydent określił żaglowiec mianem instytucji, która przez wiele lat służyła idei żeglarskiej i morskiej edukacji młodzieży.

Flagę Gdańska, z rąk Prezydenta miasta, przejął armator STS Generał Zaruski – Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, a następnie podniesienia bandery na maszt żaglowca, dokonał kapitan Jerzy Jaszczuk. Tym samym długo oczekiwany powrót Generała Zaruskiego na wody Morza Bałtyckiego i Zatoki Gdańskiej stał się faktem! Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, wszyscy Gdańszczanie, którzy przybyli na Targ Rybny podziwiać legendarny żaglowiec, zostali zaproszeni do zwiedzania tej wyjątkowej jednostki. STS Generał Zaruski, w którym nowoczesne rozwiązania techniczne połączone zostały z wyposażeniem zaprojektowanym z zachowaniem pierwotnego stylu żaglowca, zrobił duże wrażenie na zwiedzających. Atmosferę żeglarskiego święta dopełniały atrakcje festynu zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, koncerty muzyki szantowej oraz animacje Garnizonu Gdańskiego dla najmłodszych.

Pomyślne zakończenie prac nad odbudową żaglowca oznacza kontynuację misji morskiej edukacji. W ramach uroczystości odbyło się zakończenie trzeciej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdań-sku, a jego pomysłodawca Mateusz Kusznierewicz, zapowiedział współpracę z STS Generał Zaruski: "Jesteśmy zaszczyceni, że żaglowiec, który ma tak wyjątkowe zasługi w dziedzinie morskiej edukacji, zaangażuje się w realizację naszej inicjatywy. Jestem przekonany, że dzięki połączeniu sił i żeglarskiej pasji uda się nam uzyskać trwałe efekty” – mówi Mateusz Kusznierewicz, medalista olimpijski i Ambasador Miasta Gdańska do spraw morskich.

Na jachtach Programu swoje pierwsze żeglarskie szlify zdobyło już ponad 10 tysięcy gdańskich gimnazjalistów! Z każdą edycją inicjatywa nabiera wiatru w żagle i cieszy się coraz większym zainteresowaniem, na skalę ogólnopolską. Kilkugodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej często są dla gimnazjalistów początkiem przygody z żeglarstwem. Kolejna edycja Programu, wzbogacona o współpracę z STS Generał Zaruski rozpocznie się na wiosnę przyszłego roku.


http://www.programedukacjimorskiej.pl/
https://www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej
http://www.youtube.com/PEMGdansk


Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany przez Fundację Gdańską, na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska. Po-mysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i ekologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa