Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

"Generał Zaruski" wraca na morze - uroczystość podniesienia bandery

Data:  2012-10-25 16:28:10
(głosów: 1)
Ocena:
  Żródło: Zuzanna Mojska
Z największą radością informujemy iż projekt odbudowy historycznego polskiego Żaglowca, który położył tak znaczące zasługi na polu edukacji morskiej Polaków, dobiega końca. 30 października na Targu Rybnym odbędzie się uroczyste podniesienie bandery na STS Generał Zaruski, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Żaglowiec został zbudowany w Szwecji w 1939 roku, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego. Do Polski trafił po zakończeniu wojny i przez lata służył idei edukacji młodzieży. W 2008 roku historyczny żaglowiec, któremu groziło popadnięcie w ruinę, został odkupiony przez władze Gdańska i dzięki zaangażowaniu Leszka Paszkowskiego, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozpoczął się długotrwały proces odbudowy. Projekt pod hasłem „Gdańsk ratuje żaglowiec” spotkał się z dużym uznaniem, akcję wspierali między innymi polarnik Marek Kamiński oraz żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.
Temat morskiej edukacji wśród młodzieży jest mi bardzo bliski, dlatego z pełnym przekonaniem wspierałem akcję „Gdańsk ratuje żaglowiec” i z dużym zainteresowaniem obserwowałem postępy prac nad odbudową tej wyjątkowej jednostki - mówi Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. morskich.



W trakcie uroczystości odbędzie się także zakończenie trzeciej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! W ramach inicjatywy, od trzech lat realizowane są rejsy dla gimnazjalistów, których celem jest propagowanie żeglarstwa, zainteresowanie młodzieży morskim dziedzictwem Gdańska i edukacja proekologiczna. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest przykładem kontynuacji misji „Generała Zaruskiego”. Uroczystość podniesienia bandery będzie więc prawdziwym świętem polskiego żeglarstwa!

Od godziny 12:00 na Targu Rybnym przewidziane są konkursy, szanty i moc atrakcji! A już na godzinę 12:45 planowane jest wpłynięcie na Motławę żaglowca „Generał Zaruski”, na czele morskiej parady. Warto przyjść na Targ Rybny, aby uczestniczyć w tym długo oczekiwanym wydarzeniu!

Każdego kto chciałby wejść w skład załogi jachtu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku i towarzy-szyć „Generałowi Zaruskiemu” na trasie ze Stoczni Remontowej na Targ Rybny, zapraszamy do śle-dzenia strony www.programedukacjimorskiej. Szczegóły już wkrótce!

http://www.youtube.com/user/PEMGdansk
https://www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej


Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany przez Fundację Gdańską, na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska. Po-mysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i ekologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
09
Mar
2023
Hack
Kategoria: inne
Wrocław
16
Mar
2023
Hack
Kategoria: szanty
Wrocław
18
Sie
2023
erocall
Kategoria: inne
Warszawa
16
Paź
2023
Hotels
Kategoria: szanty
Wrocław