Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Książka "Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim"

Data:  2011-12-05 08:51:31
Ocena:
Autor: j.k.ż.w. Janusz Charkiewicz   Żródło: klubkapitanow.pl
ZOZŻ w roku 2010 wydał w formie albumowej praktyczny przewodnik żeglarski „Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim”. Obecnie w opracowaniu jest „Leksykon zachodniopomorskiego żeglarstwa i sportów wodnych”, który ukarze się drukiem w 2012 roku (pod redakcją Piotr Owczarskiego).
Ta książka dopełni opisanie zachodniopomorskiego yachtingu, traktując go jako zwartą całość, gdzie historia, współczesność oraz przyszłość żeglarstwa zazębiają się i są jedną z dróg, którą może podążyć współczesny człowiek.

Książka „Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim” była przygotowywana od 2009 roku. Autor wiele czasu poświęcił na zebranie informacji dotyczących poszczególnych jej części, zwłaszcza portów i przystani. Trzeba było je zaktualizować i zweryfikować. Niektóre działy stworzyć i opisać po raz pierwszy, ponieważ nie były do tej pory publikowane. Ogrom pracy wykonano przy zgromadzeniu i wyborze zdjęć pokazujących Szczecin, jak i opisywane akweny wodne. Zamieszczone w książce mapy oparto na niemieckich mapach żeglarskich firmy NV. Verlag oraz umieszczonych w Miejskim Przewodniku Kajakowym „Szczecin, Międzyodrze, jezioro Dąbie” i „Turen Atlas nr 5 Mecklenburg-Vorpommern”. Wyzwaniem było także zebranie funduszy na wydanie książki. Jednak otrzymane dotacje ze strony prezydenta Szczecina, marszałka województwa zachodniopomorskiego, Fundacji Pro Publico Mare, a także Polskiego Związku Żeglarskiego, wsparły jej edycję.

Wato zauważyć, że książka jest wydawnictwem rocznicowym, opublikowanym z okazji 65-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Wokół jej wydania autor skupił koalicję osób i instytucji, które zaangażowały się w promocję żeglarstwa. Uważają oni, że jachting przyniesie mieszkańcom regionu wiele korzyści.

Opis książki:

Żywiołowy rozwój żeglarstwa na świecie wyznacza kierunki rozwoju turystyki w Polsce. Pomorze Zachodnie to wymarzony region do uprawiania wszystkich sportów wodnych. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom żeglarzy z całej Polski Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Piotr Owczarski wydali książkę „Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim”. Publikacja jest przewodnikiem ułatwiającym żeglarzom oraz turystom wodnym zaplanowanie wędrówek po akwenach Pomorza Zachodniego. Region ten został przedstawiony w ujęciu historycznym i geograficznym, gdzie opisano akweny polsko-niemieckiego pogranicza, od wyspy Rugii do Darłowa. Książka ułatwia spędzenie urlopu w sposób ciekawy oraz niezwykle atrakcyjny. Napisano ją w sposób prosty, komunikatywny, obrazowy, a do tego pięknie i starannie wydano.

Jest to pierwsza książka próbująca opisać zachodniopomorskie żeglarstwo jako zwartą całość, zarówno porty i przystanie, szlaki żeglarskie, programy szkoleniowe, sposoby i miejsca czarterowania jachtów (w województwie zachodniopomorskim i zachodnim Bałtyku).

Warto zauważyć, że publikacja ta promuje nie tylko żeglarstwo, ale także żeglarski Szczecin i Pomorze Zachodnie. Stara się spopularyzować i zachęcić do poznania północno-zachodniej części Polski oraz niemieckiego Pomorza Przedniego (Vorpommern). To obszar dawnego księstwa Zachodniopomorskiego słowiańskiej dynastii Gryfitów, po 1945 roku sztucznie podzielonego granicą. Natomiast dzisiaj, w zjednoczonej Europie, zachodniopomorskie to największy w Polsce zespół śródlądowych oraz morskich akwenów wodnych, stwarzających doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa.

Popularna dzisiaj turystyka wodna umożliwia poznanie ujścia Odry, które należy do najciekawszych obszarów wodno-przyrodniczych w Polsce. Ten zakątek Europy jest jednym z ostatnich zachowanych w swym pierwotnym kształcie krajobrazów rzecznych. Książka stara się spopularyzować żeglowanie po jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim, rozlewiskach Piany, Świny, Dziwny oraz Zatoce Pomorskiej i Greifswalder Boden. Autor pokazuje czytelnikom, że bogactwo akwenów wodnych jest atutem zachodniopomorskiego, które po połączeniu z innymi atrakcjami Pomorza predysponuje go do miana regionu żeglarskiego i turystycznego, równego Mazurom i Meklemburgii. Po przeczytaniu tej książki można stwierdzić, że Pomorze Zachodnie to raj dla żeglarzy, motorowodniaków oraz kajakarzy.

PODSUMOWANIE:

W książce „Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim” można znaleźć:
  • mapy żeglarskie polsko-niemieckiego pogranicza od wyspy Rugii do Darłowa,
  • opisy 80 portów i przystani, w tym informacje o atrakcjach turystycznych,
  • zdjęcia i mapy portów,
  • opis szlaków żeglarskich Pomorza Zachodniego,
  • wykaz firm (wraz z kontaktami) czarterujących jachty w tym regionie,
  • regionalne programy żeglarskie, dzięki którym szkolona jest młodzież,
  • informacje o ratownictwie i otrzymywaniu prognoz pogody dla zachodniego Bałtyku,
  • kontakty z ważniejszymi portami Pomorza Zachodniego i leżącymi nad akwenami zachodniego Bałtyku,
  • literaturę żeglarską,
  • 220 fotografie, zarówno portów, akwenów, jak i zachodniopomorskiej przyrody,
  • informacje dla wodniaków o regionalnym kajakarstwie - rzeki, trasy kajakowe, informacje praktyczne.

Atutem książki są:
  • piękne, artystyczne fotografie (220 szt.), których autorem w większości jest Piotr Owczarski, ale także między innymi znani fotograficy: Marek Czasnojść i Cezary Skórka,
  • mapy żeglarskie, które ułatwiają zaplanowanie rejsów (są na nich małe i nieznane porty),
  • bogata bibliografia żeglarska zawierająca blisko 180 publikacji,
  • sposób jej skonstruowania - książka jest napisana językiem prostym, komunikatywnym,
  • szata graficzna i jakość wydania publikacji,
  • praktyczną ciekawostką są informacje dotyczące regionalnego kajakarstwa,

autor wyszedł z założenia, że wielu żeglarzy zetknęło się z kajakarstwem, pływa jachtami, ale także czasami i kajakami, zarówno po rzekach oraz akwenach otwartych. Niektórzy z nich swoje pierwsze kroki na wodzie stawiali podczas pływania kajakami. Stąd też w dziale „Kajakarstwo wstęp do żeglarstwa”, autor przedstawił zachodniopomorskie rzeki oraz zawarł informacje praktyczne dla wodniaków (rzeki, trasy kajakowe, wypożyczalnie sprzętu),

po raz pierwszy w książce żeglarskiej:
  • opisano szlaki żeglarskie Pomorza Zachodniego (Zachodniopomorski Szlak Żeglarski i Szlak Berlin-Szczecin-Bałtyk),
  • przedstawiono regionalne programy żeglarskie, to w ich ramach szkolona jest młodzież. Dla użytkownika książki, rodziców, którzy chcieliby zapisać swoje dziecko na rejs lub szkolenie, podano adresy, kontakty ze: Szczecińską Szkołą Pod Żaglami i Regionalnym Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej,
  • bardzo dokładnie opracowano informacje o ratownictwie i otrzymywaniu prognoz pogody dla zachodniego Bałtyku,
  • zawarto wykaz firm (wraz z kontaktami) czarterujących jachty w tym regionie. Ułatwia to żeglarzom i turystom wodnym wypożyczenie jachtów w tej części Polski i w zachodniej części Bałtyku,
  • zebrano informacje o klubach żeglarskich Pomorza Zachodniego, zarówno okręgu szczecińskiego, jak i koszalińskiego (nazwy, adresy, telefony),

Przewodniczący
Komisji Historii ZOZŻ
j.k.ż.w. Janusz Charkiewicz

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa