Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.
Pyramiden
(głosów: 1)
Ocena:
Typ przystani keja miejska
Państwo Norwegia
Miasto Pyramiden
Ilość miejsc 2
Maksymalna głębokość zanurzenia 3 m
Wyposażenie przystani:
  • Toalety
Wyświetleń przystani: 176

Informacje o przystani

W Pyramiden funkcjonuje duża, wysoka stara drewniana keja do której cumuja większe statki wycieczkowe. Cumowanie do niej jachtem jest możliwe ale bardzo utrunione ze względu na trudnosci z wysiadaniem z jachtu i ogólnym kiepskim stanem pomostu. Obok (patrząc od strony wody - z prawej), znajduje się nowa, pływająca keja. Pomieszczą się przy niej 2 jachty longside (należy brać pod uwage że do ww kei przybijają riby z turystami, należy zostawić dla nich miejsce aby nie zostac "przegonionym". Opłat za postój nikt nie pobiera (czerwiec/lipiec 2017). Na brzegu znajduje się pojedynczy Toi-Toi :) Głębokość przy kei pływającej wystarczajaca dla  jachtów (również przy niskiej wodzie)

Informacje o mieście i okolicy

Radziecka (później rosyjska) opuszczona osada górnicza na archpelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. W pobliżu w latach 1911-1998 wydobywano wegiel kamienny. W 1998 roku osada została ewakuowana i opuszczona.

Ciekawostki i inne informacje

Prawa do wydobycia węgla w tym miejscu w 1910 roku nabyli Szwedzi, którzy rok później rozpoczęli budowę pierwszej kopalni. W 1927 roku prawa do wydobycia węgla zostały sprzedane Związkowi Radzieckiemu, od 1931 roku posiada je państwowe przedsiębiorstwo Arktikugol (ros. Арктикуголь, „Arktyczny węgiel”). Mieszkańcy zajmowali się głównie pracą w kopalni węgla kamiennego; budowa radzieckiej kopalni rozpoczęła się w 1939 i została przerwana w 1941 w związku z rozpoczęciem wojny niemiecko-radzieckiej w ramach II wojny światowej. Działania wojenne ominęły Pyramiden, jednak spustoszenia dokonał pożar związany z akcją ewakuacji. W 1946 roku Rosjanie wrócili do Pyramiden, rok później powstał port i pierwsza ulica.
W latach 1947–50 podczas prac rozpoznawczych w okolicy Pyramiden wydobyto 70 tysięcy ton węgla. W 1956 otwarta została druga kopalnia „Siewiernaja” o projektowanej wydajności 235 tys. ton rocznie. W 1997 podjęto decyzję o zamknięciu tej kopalni; wydobywała ona wówczas 135 tys. ton węgla na rok. Do 1998 roku była to wysunięta najdalej na północ czynna kopalnia na świecie, niemniej wydobycie węgla od początku nie było opłacalne. Koniec prac nastąpił w marcu 1998, po czym w lecie osada została ewakuowana; ostatni mieszkaniec opuścił ją w październiku. Część pracowników wróciła do Rosji, część przeniosła się do Barentsburga.

W czasach rozkwitu osady w latach 80. mieszkało w niej ponad 1000 mieszkańców, był tam basen pływacki, szklarnie, hodowano też zwierzęta gospodarskie. Poziom życia był wysoki jak na standardy radzieckie i praca w Pyramiden była traktowana jako awans i przywilej. Miejscowość miała stanowić wizytówkę Związku Radzieckiego na Zachodzie; dla stworzenia wrażenia „doskonałego radzieckiego miasta” sprowadzono z Ukrainy żyzną ziemię, umożliwiającą stworzenie w centrum osady rozległego trawnika, który nie przetrwałby na słabej arktycznej glebie. Oprócz względów finansowych i przemian związanych zrozpadem ZSRR do likwidacji Pyramiden przyczyniła siękatastrofa lotnicza z 1996r w której zginęło wielu członków rodzin pracowników firmy Arktikugol


Obecnie Pyramiden jest dostępne dla turystów; w celu rozwinięcia turystyki firma Arktikugol przeprowadziła naprawy systemu ogrzewania i dostarczania wody, umożliwiono też zakwaterowanie. Dostępność osady przyczyniła się jednak do tego, że część przedmiotów pozostawionych przez mieszkańców została zniszczona lub rozkradziona. W miejscowości pojawiła się fauna spitsbergeńska, w tym gniazdujące mewy, a na ulicach można czasem spotkać niedźwiedzie polarne, niebezpieczne dla turystów. W glebie na centralnym placu wciąż żyją ukraińskie roztocze.

Ostatnio dodane zdjęcia

Brak zdjęć.

Ostatnio dodane wideo

Brak wideo.
Brak wpisów na forum.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
04
Lip
2020
Rejsy rodzinne w Chorwacji
Kategoria: kursy / szkolenia
Chorwacja
06
Sie
2020
Rejs dookoła świata
Kategoria: szanty
Wrocław
06
Sie
2020
Szkoła pływania
Kategoria: szanty
Wrocław
12
Sie
2020
Przystanek Tlen
Kategoria: szanty
Wrocław