Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Rejsuj z MaxSea - najnowsze wydanie programu do nawigacji

Data:  2011-09-07 19:31:04
(głosów: 1)
Ocena:
Autor: Grzegorz Pawlak

MaxSea jest w Polsce bardzo dobrze znane. Warto przyjrzeć się najnowszemu programowi tej firmy oznaczonej jako TimeZero Navigator. Co nowego w programie? Jakie nowe możliwości ?.
TimeZero jest dostępny w wersji angielskiej, francuskiej, duńskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, islandzkiej, włoskiej, holenderskiej, norweskiej, szwedzkiej i POLSKIEJ. Program dostarczany jest w Polsce z polskim podręcznikiem.

MaxSea dostarcza całej gamy programów nawigacyjnych dla zastosowań profesjonalnych i rekreacyjnych. My zajmiemy się wersją Navigator przeznaczoną dla żeglarzy.

Mapy

Zwykle program i mapy pochodzą od różnych producentów, więc sami musimy dobrać rodzaj mapy do programu (lub odwrotnie). W przypadku TimeZero program dostarczany jest wraz z mapami. Mamy do wyboru mapy rastrowe utworzone na podstawie wydawnictw oficjalnych biur hydrograficznych lub mapy wektorowe (Jeppesen/C-Map, Navionics lub S-57). Użytkownicy mogą samodzielnie pobierać mapy z serwera producenta - znajduje się tam ogólnoswiatowy katalog. Mapy zawierają zdjęcia satelitarne i dane batymetryczne (rzeźba dna).

Interfejs

Po uruchomieniu programu trochę zaskakuje nas interfejs. Zwykle programy do nawigacji mają dość skomplikowane, wielopoziomowe menu. Tutaj w ogóle go nie ma. Są tylko dwa paski ikon podobnych do tych w iPhone i panele z danymi nawigacyjnymi. MaxSea, wytyczając od lat kierunki w oprogramowaniu do nawigacji, przeciął trend idący w kierunku dalszego komplikowania programu i… maksymalnie go uprościł. W końcu program tego typu nie jest narzędziem informatyka, tylko żeglarza.

TimeZero - skąd ta nazwa? Do wyświetlania map producent zastosował technologie wykorzystywane do tej pory głównie w grach komputerowych i programach CAD. Przesuwanie mapy, przybliżanie i oddalanie (za pomocą kółka "scroll" myszy) jest zupełnie płynne i natychmiastowe. Nie zauważamy także przejścia z jednej mapy na inną. Po prostu czas reakcji równy zero!

Jeśli przez chwilę nie będziemy wykonywali żadnej operacji, program ukryje wszystkie ikony, przeznaczając maksymalny obszar ekranu na wyświetlanie mapy. Oczywiście możemy sami konfigurować w każdym z obszarów dostępny zestaw ikon, dostosowując je do własnych potrzeb, także okna paneli nawigacyjnych możemy rozmieszczać w dowolnym miejscu ekranu.

Program pozwala na pracę w trybie trójwymiarowym (3D). Mamy wtedy do dyspozycji widok perspektywiczny, możemy go dowolnie pochylać i obracać.

Funkcje podstawowe

Do funkcji podstawowych programu tego typu zaliczam dodawanie waypointów, tworzenie trasy, prowadzenie nawigacji. Wykonanie tych operacji jest rzeczywiście bardzo proste. Jednym kliknięciem myszy możemy wskazać punkt docelowy, utworzyć trasę do niego i ją uaktywnić. Podobnie proste jest tworzenie nowej trasy. Co ciekawe, program automatycznie przesuwa nam mapę w kierunku ostatnio dodanego waypointu. Tak więc klikając na mapie, wprowadzamy nowe punkty trasy, a jednocześnie możemy płynnie zmieniać skalę mapy lub ją przesuwać. W prosty sposób możemy przesunąć punkty, dodać nowe na końcu lub w środku trasy, wprowadzić rozwidlenie, podzielić trasę. Program umożliwia wprowadzenie nieograniczonej liczby punktów i tras. Dane szczegółowe dla każdej trasy zestawione są w tabeli - mamy tam odległości między punktami, odległość narastająco do końca trasy, planowane kursy między punktami, czasy dotarcia do kolejnych punktów i do końca trasy. Tylko jedna z tras może być aktywna - ta, którą aktualnie płyniemy.

Branie namiarów, mierzenie odległości jest bardzo proste. Program rejestruje i wyświetla ślad historyczny, w łatwy sposób możemy odwrócić trasę lub przekształcić ślad w nową trasę. TimeZero posiada przycisk MOB (Człowiek za burtą) - jednym kliknięciem dodajemy waypoint i aktywujemy trasę do niego. TimeZero pozwala zdefiniować, kiedy punkt można uznać za "zaliczony". Program prowadzi dziennik pokładowy. Zapisy w nim mogą być umieszczane automatycznie (w wybranych interwałach czasowych i przy wystąpieniu określonego zdarzenia - na przykład po zmianie kursu) lub ręcznie - po kliknięciu ikony. Każdy z zapisów może być opatrzony komentarzem. Zapisy można później eksportować na przykład do Excela.

Funkcje zaawansowane

Producent dostarcza użytkownikowi bezpłatny serwis pogodowy. Wystarczy zaznaczyć na mapie interesujący nas obszar i wybrać aktualizację prognozy. Jeśli połączenie internetowe jest aktywne, to dane pogodowe zostaną pobrane automatycznie. Dane z prognozy wyświetlane są na kilka sposobów:
  • symbole - na przykład "piórka" dla kierunku i siły wiatru,
  • izolinie - na przykład izobary łączące punkty jednakowego ciśnienia atmosferycznego,
  • kolorowanie lub cieniowanie obszarów - na przykład temperatury lub zachmurzenia i opady,
  • wartości - dla wskazanego kursorem myszy miejsca.

Prognozę możemy pobierać dla kilku dni naprzód i przeglądać ją dla dowolnego momentu lub uruchamiać symulację - oglądać zmieniające się warunki pogodowe jak na filmie.

Opcją standardową programu jest obsługa AIS. System pokazuje jednostki znajdujące się w pobliżu, oblicza odległość największego zbliżenia (CPA) i czas do jej wystąpienia (TCPA). W zależności od ustawionych wartości alarmowych, po ich przekroczeniu zostanie automatycznie uruchomione ostrzeżenie.

TimeZero wyświetli nam dane o marinach i kotwicowiskach pochodzące z bardzo popularnego serwisu ActiveCaptain. Wystarczy przed rejsem, podobnie jak dla prognozy, wskazać obszar i pobrać dane z Internetu. Później będą one dostępne w programie już bez dostępu do Internetu. Standardem w tego typu programach jest pokazywanie informacji o pływach i prądach. Przy planowaniu trasy dane prądów pływowych są brane pod uwagę.

Łącze internetowe jest bardzo intensywnie wykorzystywane w programie - to nowy kierunek współczesnych programów. TimeZero pobiera i wyświetla zdjęcia z Google Panoramio. Każde ze zdjęć (na przykład pokazujące sylwetkę latarni lub znak nawigacyjny) możemy zapisać w lokalnej bazie. Możliwe jest umieszczanie własnych zdjęć w dowolnym punkcie mapy. Mamy tu do dyspozycji następujące opcje:
  • umieszczamy pojedyncze zdjęcie we wskazanym punkcie mapy,
  • jeśli nasz aparat dysponuje GPS, to zdjęcia automatycznie pojawią się we właściwych miejscach na mapie,
  • jeśli data i godzina wykonania zdjęcia odpowiada naszemu śladowi historycznemu, to zdjęcia zostaną umieszczone we właściwych miejscach naszej trasy.

Program może zostać wyposażony w dodatkowe opcje - na przykład moduł optymalizacji trasy na podstawie danych pogodowych i wykresów biegunowych jachtu.

Do systemu musimy podłączyć GPS, możemy odbierać dane z echosondy, anemometru, odbiornika AIS, żyrokompasu, możemy także sterować autopilotem. Program obsługuje także najnowszy standard NMEA2000. Konfiguracja urządzeń w programie jest dość prosta przy wykorzystaniu "Asystenta połączeń".

Wymiana danych

System pozwala na import i eksport punktów, tras, wpisów dziennika w formatach:
  • GPX (GPS eXchange Format) - pozwala na wymianę danych między różnymi programami i urządzeniami nawigacyjnymi,
  • KML (Keyhole Markup Language - otwarty standard zatwierdzony przez Open Geospatial Consortium, pozwalający na wizualizację trójwymiarowych danych przestrzennych), pozwala na wczytanie danych do Google Maps,
  • CSV - format tekstowy obsługiwany przez arkusze kalkulacyjne.

Wykorzystując format GPX, możemy na przykład trasę naszego rejsu wczytać do Google Earth.
Dowolne dane przedstawiane w postaci tabeli (szczegóły tras, lista tras, waypointy, obiekty AIS, dane dziennika pokładowego) można zapamiętać w schowku lub wyeksportować do formatu CSV i na przykład wczytać do MS Excel.

Program jest dedykowany dla środowiska MS Windows (XP, Vista, 7) 32- lub 64-bitowego. Wymaga procesora minimum 1 GHz, pamięci 1 GB, miejsca na dysku 40 GB, karta graficzna musi być zgodna z DirectX 9.0 i mieć minimum 128 MB pamięci.

Podsumowanie

TimeZero Navigator jest nowoczesnym programem.

Od roku 1986 wszyscy zwycięzcy regat Volvo Around the Word/Whitbread, BOC, Vendee Globe Races używali oprogramowania MaxSea. Tak więc jest to już ćwierć wieku doświadczeń. W 2004 roku MaxSea połączyło się z Furuno - producentem elektroniki jachtowej. Producent twierdzi, że 40% programów używanych na świecie w rybołówstwie i 30% w jachtingu to ich produkty.

Licencja obejmuje instalację na dwóch komputerach. Biorąc to pod uwagę cena programu jest dość przystępna.

Dystrybutor: Unicorn Poznań Sp. z o.o., http://www.maxsea.com.pl, info@maxsea.com.pl
Cena (dwa stanowiska): 450 EUR - około 2250 PLN brutto (cena bez map)Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
31
Gru
2023
Zezwolenia na pobyt stały w Polsce
Kategoria: szanty
Łódź
06
Sty
2024
Żeglowanie z Golden Retriever
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Wadowice
01
Lut
2024
Koceo
Kategoria: inne
Szczecin
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław