Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

System ostrzegania na WJM już działa

Data:  2011-07-13 19:39:01
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Od początku lipca na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich funkcjonuje system powiadamiania o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Natomiast oficjalne otwarcie odbyło się wczoraj.


Uroczystość oddania systemu do użytku odbyła się w giżyckiej Ekomarinie nad jeziorem Niegocin. Wśród zaproszonych gości obecny był sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, szefowie RZGW w Warszawie, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, parlamentarzyści z Warmii i Mazur, reprezentanci samorządów lokalnych i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na jeziorach mazurskich.

Pomysł stworzenia systemu ostrzegawczego zrodził się po tragicznym w skutkach szkwale w 2007 roku, w wyniku którego zginęło 12 żeglarzy. Sygnał ostrzegawczy czyli pulsujące światło widoczne jest z odległości 8-9 kilometrów: 40 błysków na minutę powiadamia o możliwości pojawienia się zagrożenia i 90 bezpośrednio o nadciągającej burzy, silnego wiatrów czy intensywnych opadów.

Nie ma podstaw do obaw o jakość prognozy IMiGW, od której uzależniono uruchomienie systemu. Wątpliwości powoduje fakt, iż jeziora mazurskie nie są objęte kontrolą radarową wykorzystywaną do opracowywania prognoz. "Mamy zapewnienia ze strony IMiGW, że prognozy będą właściwe mimo braku radaru" - rozwiewa wątpliwości Dariusz Bogacz, rzeczni RZGW w Warszawie. "Obecnie system jest pilnie obserwowany i sprawdzana jest skuteczność jego pracy i prognoz.
".

Zobacz ofertę rejsów na sezon
04
Lip
2020
Rejsy rodzinne w Chorwacji
Kategoria: kursy / szkolenia
Chorwacja
06
Sie
2020
Rejs dookoła świata
Kategoria: szanty
Wrocław
06
Sie
2020
Szkoła pływania
Kategoria: szanty
Wrocław
12
Sie
2020
Przystanek Tlen
Kategoria: szanty
Wrocław