Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

System ostrzegania na WJM już działa

Data:  2011-07-13 19:39:01
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Od początku lipca na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich funkcjonuje system powiadamiania o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Natomiast oficjalne otwarcie odbyło się wczoraj.


Uroczystość oddania systemu do użytku odbyła się w giżyckiej Ekomarinie nad jeziorem Niegocin. Wśród zaproszonych gości obecny był sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, szefowie RZGW w Warszawie, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, parlamentarzyści z Warmii i Mazur, reprezentanci samorządów lokalnych i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na jeziorach mazurskich.

Pomysł stworzenia systemu ostrzegawczego zrodził się po tragicznym w skutkach szkwale w 2007 roku, w wyniku którego zginęło 12 żeglarzy. Sygnał ostrzegawczy czyli pulsujące światło widoczne jest z odległości 8-9 kilometrów: 40 błysków na minutę powiadamia o możliwości pojawienia się zagrożenia i 90 bezpośrednio o nadciągającej burzy, silnego wiatrów czy intensywnych opadów.

Nie ma podstaw do obaw o jakość prognozy IMiGW, od której uzależniono uruchomienie systemu. Wątpliwości powoduje fakt, iż jeziora mazurskie nie są objęte kontrolą radarową wykorzystywaną do opracowywania prognoz. "Mamy zapewnienia ze strony IMiGW, że prognozy będą właściwe mimo braku radaru" - rozwiewa wątpliwości Dariusz Bogacz, rzeczni RZGW w Warszawie. "Obecnie system jest pilnie obserwowany i sprawdzana jest skuteczność jego pracy i prognoz.
".

Zobacz ofertę rejsów na sezon
30
Lis
2019
Rejsy11
Kategoria: szanty
lublin
30
Lis
2019
szanty
Kategoria: szanty
gdansk
01
Gru
2019
Wycinanie Drzew
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Opole
17
Gru
2019
ininalhoo1981
Kategoria: spotkanie towarzyskie
Ostrożeń Pierwszy