Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Katastrofa statku turystycznego na Wołdze

Data:  2011-07-10 20:43:44
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Rosyjskie służby potwierdzaja na razie śmierć jednej kobiety natomiast statystyki mówią o 169 ze 173 uratowanych osobach ze statku pasażerskiego "Bułgaria" który zatonął dziś na Wołdze podczas rejsu do Kazania, stolicy rosyjskiej Republiki Tatarstan.

Statek zatonął około 3 km od brzegu, gdzie głębokość rzeki sięga 20 metrów, a jej szerokość 20 kilometrów. Było to niedaleko wsi Sikiejewo w dystrykcie Kańsko-Ustinowskim. Udało się uratować tak wiele osób, ponieważ w pobliżu znajdował się drugi statek, "Arabella", którego załoga ocaliła ponad 80 osób.

"Bułgaria" zatonęła o godz. 13.58 czasu miejscowego (godz. 10.58 czasu polskiego). Jednak w dalszym ciągu nie wiadomo, co było przyczyną tej katastrofy.

Wcześniej rzecznik ministerstwa pomylił się i podał liczbę uratowanych wynoszącą 167 osób (82 osoby miały zostać podjęte z wody przez inny statek wycieczkowy przepływający w pobliżu). Oficjalnie na pokład mogło wejść 140 pasażerów.

Los od 102 do 111 osób jest nieznany - różne rosyjskie źródła podają różne informacje. Wiadomo na pewno, że przepływający obok statek "Arabella" uratował z pokładu tonącej jednostki 75 ludzi. Statek z rozbitkami dotarł już do portu w Kazaniu, gdzie czekały dziesiątki rodzin pasażerów "Bułgarii". Z pierwszych relacji wynika, że uratowani spędzili w wodzie nawet 1,5 godziny. "Echo Moskwy" cytuje jednego z nich, Mikołaja Czernowa, który twierdzi, że zanim podjęła ich "Arabella", obok miejsca tragedii przepłynęły dwie inne jednostki - statek Wołga-Neft i barka transportowa, które nie pomogły ludziom znajdującym się w wodzie,


Na miejscu katastrofy są łodzie i grupa operacyjna głównego dowództwa zarządzania kryzysowego w Tatarstanie, a także rosyjski śmigłowiec Mi-8 z grupą ratowników. Jak piszą rosyjskie serwisy internetowe, gotowy do wylotu jest kolejny Mi-8. W akcji bierze udział ok. 80 osób i w sumie 22 jednostki.

Pierwsza ekipa płetwonurków już dotarła do wraku. Statek leży na głębokości 20 metrów na prawym boku. Widoczność jest bardzo słaba - zaledwie 0,7 metra. Obecnie montowane są urządzenia, które pozwolą nurkom pracować w nocy

Służby Tatarstanu i rosyjskie Ministerstwo Transportu, utworzyły sztab operacyjny w związku z tą tragedią. Na miejsce wypadku poleciało kilku wyższych urzędników, w tym szef federalnej agencji ds. transportu morskiego i rzecznego Aleksander Dawidienko. Do lotu na miejsce tragedii szykowany jest w Moskwie samolot Ił-76 ze specjalistyczną ekipa nurków na pokładzie.

Zobacz ofertę rejsów na sezon
20
Cze
2020
tydzień szkoleniowy CHORWACJA 20.06.2020
Kategoria: kursy / szkolenia
Sibenik
04
Lip
2020
Rejsy rodzinne w Chorwacji
Kategoria: kursy / szkolenia
Chorwacja
17
Lip
2020
spotkanie w Gdańsku
Kategoria: spotkanie towarzyskie
Gdańsk
06
Sie
2020
Rejs dookoła świata
Kategoria: szanty
Wrocław