Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Otwarcie przystani jachtowej w Sopocie

Data:  2011-07-07 21:45:33
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
6-go lipca odbyło się uroczyste otwarcie przystani jachtowej w Sopocie w którym oprócz prezydenta miasta - Jacka Karnowskiego uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski. Jak z pewnością pamiętacie, chodzi o przystań wybudowaną przy sopockim molo.
"Ta marina to szansa dla Sopotu i przyrost elegancji. Dzięki takim inwestycjom Polska staje się atrakcyjniejsza także dla żeglarzy" - powiedział prezydent Komorowski. "Sopot rozwija się" - dodał.

Prezydent Sopotu z kolei stwierdził, że przyłączono kawałek lądu do Sopotu i do Polski.

Po uroczystości prezydent przeszedł przez molo, gdzie witały go dziesiątki mieszkańców i turystów. Wielu robiło sobie z prezydentem pamiątkowe zdjęcia, nie brakowało też uścisków i machających rąk.

Władze miasta podkreślały, że zależy im na tym, by sopocka marina przyciągała zamożnych turystów, którzy nocować będą w tutejszych hotelach i korzystać z usług tutejszej gastronomii - zostawiając w mieście niemałe pieniądze.

Teraz będzie to możliwe. Budowa przystani jachtowej rozpoczęła się w styczniu 2010 roku. Koszt inwestycji wyniósł 70,7 mln złotych. 25 mln wyniosło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Gminy Miasta Sopotu.

W ramach inwestycji powstała przystań jachtowa ograniczona bokami głowicy mola, ostrogą mola oraz nowymi falochronami wschodnim i południowym. Wewnątrz portu w trzech basenach wydzielonych pomostami pływającymi przewidziano 103 miejsca dla jachtów (40 miejsc dla łodzi o długości od 10 do 14 m oraz 63 miejsca dla łodzi o długości do 10m). Na głowicy mola powstał budynek bosmanatu, zaplecza socjalnego dla żeglarzy oraz małej gastronomii.

Nowa marina to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat. Podkreślić należy, iż nie jest to wyłącznie miejsce postojowe dla jachtów. To także dodatkowa atrakcja turystyczna i otwarcie Sopotu na gości - żeglarzy z kraju i z Europy. Marina przyczyni się do powstania w Sopocie kolejnych miejsc pracy i stworzy możliwość organizacji imprez żeglarskich na najwyższym poziomie. Będzie także doskonałą bazą do prowadzenia szkolenia żeglarskiego dla sopockiej młodzieży.

Z mariny będą korzystać nie tylko żeglarze, ale także służby ratownicze WOPR, oraz - w przypadku złych warunków atmosferycznych także sopoccy rybacy.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
31
Gru
2023
Zezwolenia na pobyt stały w Polsce
Kategoria: szanty
Łódź
06
Sty
2024
Żeglowanie z Golden Retriever
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Wadowice
01
Lut
2024
Koceo
Kategoria: inne
Szczecin
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław