Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Wolin jest za - Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Data:  2010-02-11 17:08:45
Ocena:
Według planów Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to modernizacja lub budowa 18 marin, przede wszystkim w gminach nadmorskich, a także w Szczecinie i nad Zalewem Szczecińskim.
Lepsze pomosty i nabrzeża to za mało - to mają być porty jachtowe na skalę europejską, z towarzyszącą infrastrukturą na lądzie. Według planów Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to modernizacja lub budowa 18 marin, przede wszystkim w gminach nadmorskich, a także w Szczecinie i nad Zalewem Szczecińskim. Całość ma kosztować w sumie 150 mln zł, z czego 39 mln stanowić ma Unijna dotacja dla całego województwa, właśnie na budowę sieci marin, od Darłowa po Szczecin. O taką stawkę toczyła się mocno nagłośniona w mediach niedawna burzliwa sesja Rady Gminy Wolin, na której ostatecznie postanowiono, że gmina wyda w tym roku na marinę 0,5 mln zł. Jest to niezbędne minimum, by województwo nie utraciło dotacji, i by cała inwestycja ruszyła na czas. Na kontynuację zadania w kolejnych latach radni Wolina mają nadzieję pozyskiwać fundusze zewnętrzne.

Wolin, znany już z Festiwalu Wikingów, stanie się z nową przystanią bardziej atrakcyjny dla wodniaków i żeglarzy, chociaż niestety dla dużych jachtów i żaglowców nadal pozostanie dostępny tylko od strony Zalewu Szczecińskiego. Dalszą drogę wodną z Wolina do Kamienia Pomorskiego, Dziwnowa i na Bałtyk skutecznie zamykają dla nich zbyt niskie mosty nad Dziwną, z których tylko jeden jest zwodzony. Podobnie jest ze szlakiem Starej Świny, zablokowanym niskowodnym mostem łączącym prawobrzeżną dzielnicę Świnoujścia z Karsiborzem. Ten wąski jednokierunkowy most ma być zastąpiony nowym, ale apele żeglarzy o budowę przy okazji zwodzonego przęsła pozostają bez echa. Tak więc tylko właściciele mniejszych jachtów żaglowych czy motorowych - i kajakarze - mogą w drodze pomiędzy Zalewem Szczecińskim a Bałtykiem wybierać pomiędzy szlakami Piany, Świny, Starej Świny lub Dziwnej, natomiast dla większych jachtów i żaglowców, o dużym zanurzeniu i wysokich masztach, jedyną drogą ze Szczecina w daleki świata pozostanie Odra, tor wodny na Zalewie Szczecińskim, a dalej Kanał Piastowski i Świna…

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: Wolin z wody, i mosty nad Dziwną i w Karsiborzu, za niskie dla dużych jachtów

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
20
Paź
2019
http://www.chertsey-electricians.co.uk/
Kategoria: inne
Nowy Staw
20
Paź
2019
20
Paź
2019
climax
Kategoria: inne
Chorzele
20
Paź
2019
cellinea na cellulit
Kategoria: inne
Niemodlin