Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.

Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Wystartował żeglarski Puchar AEZ

Data:  2010-04-29 10:45:00
Ocena:
  Żródło: żeglarstwo.pl
25 kwietnia rozegrano pierwszą edycję Żeglarskiego Pucharu AEZ. Przy wspaniałej, słonecznej pogodzie na starcie stanęło 12 dwuosobowych załóg.

Wiatr wiejący z siłą od 7-12 węzłów pozwolił rozegrać 5 wyścigów. Każdy wyścig po długiej przerwie zimowej to przebudzenie się z żeglarskiego zastoju, a wraz z każdym biegiem rosła prędkość zawodników na halsie i malały odległości między łódkami.

Sygnał startowy do pierwszego wyścigu zabrzmiał równo o 11:30. Trasa została ustawiona w niewielkiej odległości od wejścia do Portu Jachtowego Nieporęt, dzięki czemu rywalizacja łódek na wodzie była również śledzona z brzegu. Po tym biegu wiatr niestety trochę przysiadł i komisja startowa była zmuszona skrócić trasę wyścigu. Dwa pierwsze wyścigi wygrała załoga Pawła Turczynowicza, która pływała najrówniej i tylko raz przypłynęła poza podium.

W trakcie trzeciego biegu wrócił na trasę silniejszy wiatr, który szybko przypomniał kilku załogom jak ważne jest zachowanie czujności przez cały czas przebywania na wodzie. Ci, którzy tkwili jeszcze w śnie zimowym szybko zostali z niego wybudzeni poprzez wywrotkę i kąpiel w niezbyt ciepłej wodzie… Trzeci i czwarty wyścig wygrała łódka X-Ray dowodzona przez Jakuba Mendysa.

Dominację panów w piątym wyścigu przerwała Marzena Borkowska- Okońska, która po przepięknej rywalizacji zameldowała się na mecie na pierwszym miejscu.

Załogi stoczyły bardzo zaciętą walkę, a różnice w wynikach po pięciu wyścigach były minimalne. Pierwszą tegoroczną edycję Żeglarskiego Pucharu AEZ rozgrywanego w ramach regat Kluby Lasera wygrała załoga łódki Romeo - Jarosław Rot i z Pawłem Turczynowiczem na sterze, zaledwie dwa punkty za wygranymi uplasował się Jakub Mendys wraz z załogantką Teresą Olszewską, którzy zgromadzili identyczną ilość punktów, co trzecia załoga sterowana przez Marzenę Borkowska- Okońską i z Piotrem Okońskim w załodze.

Minimalne różnice punktowe mówią, jak rywalizacja była zacięta. Z pewnością w trakcie drugiej edycji Żeglarskiego Pucharu AEZ także nie zabraknie ścigania na najwyższym poziomie. Zapraszamy na kolejna edycję już 23 maja do Portu Nieporęt.