Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Gutek popłynie na jachcie Operon

Data:  2010-10-06 17:32:10
Ocena:
Zbigniew Gutkowski, polski sternik, który zamierza opłynąć świat w etapowych regatach dla samotnych żeglarzy VELUX 5 OCEANS, po raz ostatni przed startem odwiedził Polskę. Żeglarz poinformował, że zespół rozpoczął współpracę ze strategicznym sponsorem - wydawnictwem pedagogicznym OPERON, które użyczy swojej marki na nową nazwę jachtu.
Autor: Biuro Prasowe Regat VELUX 5 Oceans

Jego chrzest planowany jest w historycznym porcie La Rochelle tuż przed startem regat VELUX 5 Oceans. Gutek kończy przygotowania do startu, który nastąpi 17-go października z La Rochelle we Francji. Aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu, 6 żeglarzy wystartuje na energooszczędnych jachtach klasy Eco 60.

29 września o godz. 7.00 rano Gutek zakończył w porcie La Rochelle we Francji trwający 7 dni rejs kwalifikacyjny. Z powodu ograniczeń czasowych żeglarz pokonał krótszy niż zakładano dystans 1100 mil morskich. Mimo to, organizatorzy rejsu uznali, że polski sternik udowodnił swoją umiejętność żeglowania w pojedynkę i jako doświadczony żeglarz, mający na swoim koncie około sto tysięcy mil morskich jest gotowy do startu w regatach VELUX 5 OCEANS.

"Warunki pogodowe w czasie rejsu kwalifikacyjnego nie były łatwe. Większą część trasy pokonałem pod wiatr, mierząc się z krótkimi falami o wysokości do 6 metrów i wiatrem do 45 węzłów. Sytuacja ustabilizowała się dopiero w drodze powrotnej. Największą trudność sprawiła mi awaria silnika, który był jedynym źródłem zasilania na pokładzie - alternatywne źródła energii będą zamontowane dopiero przed samym startem regat. Na szczęście po wielu próbach udało mi się naprawić zapowietrzony silnik i ukończyć kwalifikacje" - powiedział Zbigniew Gutkowski.

"Przed naszym zespołem jeszcze wiele pracy związanej ze startem w regatach VELUX 5 OCEANS. Czeka nas wymiana olinowania, żagli, naprawa silnika, instalacja programów nawigacyjnych i przygotowanie zapasowego komputera, a potem szczegółowa inspekcja komisji regatowej. Następnie North One zainstaluje na jachcie system komunikacyjny" -
dodał Gutek.

"Zaangażowaliśmy się w organizację regat VELUX 5 OCEANS, ponieważ jako producent okien i kolektorów słonecznych próbujemy ujarzmić te same siły natury co żeglarze: wiatr i słońce. Mamy nadzieję, że będą to nie tylko pierwsze regaty okołoziemskie, w których weźmie udział Polak, ale również pierwsze regaty dookoła świata, w których Polak zajmie miejsce na podium"
- powiedziała dyrektor generalna VELUX Polska Lidia Mikołajczyk-Gmur.

Gutek wystartuje na pokładzie jachtu OPERON, wcześniej znanego jako Globe
, którego konstrukcja, tak jak w przypadku wszystkich jachtów startujących w regatach, oparta jest na klasie jachtów Open 60 wyprodukowanych przed styczniem 2003 roku. To właśnie na Globe legendarny francuski sternik i weteran VELUX 5 OCEANS, Alain Gautier zwyciężył w regatach Vendée Globe w 1991 r. Od tego czasu jacht przeszedł remont generalny, i został przygotowywany do potrzeb Gutka. Na pokładzie zainstalowano panele słoneczne i niezwykle wydajne hydrogeneratory energii. Wszystko po to, aby zminimalizować ekologiczny ślad regat i promować postawy ekologiczne.

36-letni Zbigniew Gutkowski jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich sterników. W latach 1987-1995 był członkiem kadry narodowej w klasie 470. Startował z powodzeniem również w regatach klasy 49er. W roku 2000 Gutkowski popłynął w regatach okołoziemskich The Race na katamaranie WARTA-POLPHARMA. Rok 2004 upłynął Gutkowskiemu pod znakiem próby bicia rekordu prędkości w rejsie dookoła świata na jednokadłubowcu Bank BPH. Próba zakończyła się uszkodzeniem jednostki po przepłynięciu 9500 mil morskich w pobliżu Cape Town. W roku 2005 wziął udział w regatach Nokia Oops Cup jako skiper trimaranu Bonduelle klasy ORMA 60.

Od pierwszej edycji VELUX 5 OCEANS, niemal 30 lat temu, 123 żeglarzy stanęło na starcie, ale tylko 73 przekroczyło linię mety. Gutka czekają długie godziny spędzone w samotności na małej przestrzeni, ciągła czujność, wysiłek fizyczny, niewystarczająca ilość snu oraz posiłki z liofilizowanej żywności. Przez dziewięć miesięcy przepłynie pięć odcinków: z La Rochelle do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek to skok przez Atlantyk oraz meta we Francji.

Zapraszamy na www.velux5OCEANS.com

Dołącz do nas na twitter.com/velux5OCEANS

Dołącz do nas na www.facebook.com/Velux5OCEANS

Oglądaj nas na Youtube www.youtube.com/velux5OCEANS2010

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2020
Architektura wnętrz Bielsko Biała
Kategoria: inne
Bielsko Biała
01
Gru
2020
Medeste
Kategoria: inne
Wrocław
02
Gru
2020
Mechanik Gdynia
Kategoria: inne
Gdynia
18
Gru
2020
Szanty 2020
Kategoria: szanty
SOPOT