Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Tablica pamięci dla 11 polskich rybaków

Data:  2010-09-21 14:52:15
Ocena:
Szczecińscy żeglarze uczczą ofiary zapomnianej tragedii sprzed 35 lat. Wczoraj na pokładzie "Daru Szczecina" wypłynęli do duńskiego portu, w którym zginęło 11 polskich rybaków z trawlera "Brda".

Autor: Andrzej Kraśnicki
Źródło: www.gazeta.pl


- To była potworna katastrofa - mówi Piotr Owczarski, jeden z uczestników rejsu, którego celem jest odsłonięcie w Danii pamiątkowej tablicy.

Tragedia wydarzyła się 10 stycznia 1975 roku. Trawler "Brda" gdyńskiego Dalmoru w czasie ciężkiego sztormu wchodził do duńskiego portu Hanstholm. Szczęśliwie minął zewnętrzny falochron.

- Niestety, wtedy doszło do awarii steru - mówi Owczarski. - Załoga nie była w stanie opanować jednostki, która została przez fale zniesiona na wewnętrzny falochron. Trawler po kilku uderzeniach w konstrukcję wywrócił się. Cała załoga znalazła się w wodzie. Do wody wylał się z trawlera mazut, rybacy nie byli przez to w stanie pływać. Wszyscy zginęli na oczach ludzi, którzy stali kilka metrów od nich na falochronie.

To dlatego na pamiątkowej tablicy znalazł się napis w języku polskim i duńskim "Byliśmy tak blisko, a odeszliśmy tak daleko...".

Na tablicy jest też wyjaśnienie, że upamiętnia ona 11 polskich rybaków z trawlera "Brda". Oraz adres strony internetowej:
www.nordseememorial.org.

- Umieszczamy na niej wszystkie informacje na temat polskich marynarzy i rybaków, którzy zginęli na Morzu Północnym - wyjaśnia Maciej Krzeptowski, znany żeglarz, inicjator całej akcji, który płynie na "Darze Szczecina" jaki pierwszy oficer. To on wpadł na pomysł umieszczenia tablicy na falochronie - rok temu, podczas rejsu jachtem "Stary" do Islandii. Po drodze jednostka zatrzymała się w Hanstholm. Kapitan Wojciech Seńków, były rybak ze świnoujskiej "Odry" opowiedział wówczas o zapomnianej tragedii sprzed lat. Załoga złożyła na falochronie wieniec i zapaliła znicze.

- Należę do pokolenia tych żeglarzy, którzy kiedyś w odległych zagranicznych portach wielokrotnie korzystali z pomocy starszych braci - rybaków - mówi Krzeptowski. - Zamontowanie tablicy to w pewnym sensie symboliczne podziękowanie od nas.

Mosiężną tablicę przygotował szczeciński plastyk Zdzisław Sobierajski. Przedsięwzięciu patronuje Morski Instytut Rybacki w Gdyni oraz prezydenci Szczecina, Świnoujścia i Gdyni - miast, które przez wiele lat były centrami rybołówstwa dalekomorskiego oraz Rotary Club Szczecin. Dzięki temu ostatniemu na pokładzie "Daru Szczecina" znalazło się dwóch wychowanków Domu Dziecka w Mostach.

- Chcemy, by to była dla nich lekcja morskiej historii - mówi Krzeptowski.

"Dar Szczecina" dopłynie do Hanstholm w sobotę wieczorem. Uroczyste odsłonięcie tablicy zaplanowane zostało na niedzielne południe. Do Danii przylecą przedstawiciele Dalmoru, a także rodziny tragicznie zmarłych rybaków.

- Zapraszamy też wszystkich żeglarzy, którzy będą w tym czasie na Morzu Północnym, do zawinięcia w niedzielę do Hanstholm - mówi Piotr Owczarski.

"Dar Szczecina", który jest miejskim jachtem, wróci na przystań Centrum Żeglarskiego nad jeziorem Dąbie za około dwa tygodnie. Będzie to ostatnia wyprawa przed sezonem zimowym.


foto: Cezary Aszkiełowicz
"Dar Szczecina" wyrusza w rejs. Na zdjęciu kapitan Jerzy Szwoch i trzech członków załogi: Michał Grzanka, Rafał Grzanka i Maciek Arent.

Zobacz ofertę rejsów na sezon
04
Lip
2020
Rejsy rodzinne w Chorwacji
Kategoria: kursy / szkolenia
Chorwacja
06
Sie
2020
Rejs dookoła świata
Kategoria: szanty
Wrocław
06
Sie
2020
Szkoła pływania
Kategoria: szanty
Wrocław
12
Sie
2020
Przystanek Tlen
Kategoria: szanty
Wrocław