Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Sokół Maltański - jeden z największych i najnowocześniejszych jachtów na świecie

Data:  2013-11-13 11:28:14
(głosów: 1)
Ocena:
  Żródło: internet
Sokół Maltański został zwodowany w 2006 r., a jego konstrukcja trwała przeszło 4 lata. Pierwszy właściciel, biznesmen Tom Perkins, zapłacił za niego około 250 milionów dolarów. Duża część tej sumy została przeznaczona na opracowanie i wyprodukowania absolutnie unikalnego systemu żagli.
Sokół Maltański jest jednym z największych jachtów na świecie, długość po pokładzie - 305 stóp (88 metrów).

Jacht ten ma unikalny system masztów / żagli, zwany DynaRig. Trzy wolno stojące pozbawione olinowania stałego maszty posiadają po pięć reji. To na nich w pełni automatyczny sposób może być postawione 2400 metrów kwadratowych żagli. System DynaRig składa się z 15 żagli rozmieszczonych na 3 masztach. Po rozłożeniu zespołu żagli każdy z masztów (i 5 rej na każdym z nich) funkcjonuje jak pojedynczy żagiel (nie ma przerw pomiędzy rejami). Reje pozbawione są lin służących do ich brasowania, a ustawianie żagla względem wiatru wykonywane jest poprzez obracanie całego masztu, oczywiście guzikiem z kokpitu.

Żagle nie mają żadnych ograniczeń ruchowych (nieograniczone brasowanie) co sprawia, że jacht ma fantastyczne osiągi aerodynamiczne. DynaRig wyposażono w system czujników Insensys. Dostarczają one na mostek kapitański dokładne dane o obciążeniu i automatycznie dostosowują ich położenie względem wiatru i kursu. Wedle doniesień poprzedniego i obecnego właściciela (Elena Ambrosiadou) jachtem może nawigować jedna osoba po krótkim przeszkoleniu. Większość pracy wykonuje komputerowy system nawigacji.

Pod żaglami jest w stanie osiągnąć prawie 20 węzłów.

Wnętrze Sokoła Maltańskiego jest tak luksusowe jak można by się się spodziewać. Najbardziej wystawną częścią jachtu jest atrium. Tutaj trzy pokłady schodzą się do okrągłej klatki schodowej, wokół głównego masztu i tworzą niesamowity przestrzenny spiralny efekt wizualny.

To wszystko jest wzmocnione przez naturalne światło przechodzące od górnych do dolnych pokładów przez przezroczyste podłogi.

Pokład główny jachtu cechuje się dużą otwartą przestrzenią w głównym salonie, ogromnym kokpicie na rufie, oraz imponującej jadalni.

Rozpisywanie się o wyglądzie i luksusie wielu sypialni, łazienek czy futurystycznego kokpitu nie ma chyba sensu, lepiej podziwiajmy zdjęcia jachtu, do czego zachęcamy.

Kilka podstawowych danych technicznych:

 • Rok budowy - 2006
 • Architect - Gerard Dijkstra & Partners i Perini Navi
 • Materiał (kadłub) - Stal
 • Materiał (zabudowa) - Aluminium
 • Długość całkowita - 289 stóp (88 m)
 • Szerokość - 42,2 stóp (12,6 m)
 • Zbiorniki paliwa - 81 300 litrów
 • Zbiorniki na wodę - 30 000 litrów
 • Silnik: dwa silniki o mocy 1800 koni (maksymalną prędkością 20 węzłów przy 1800 rpm)
 • Wysokość masztu - 179,9 stóp (55 metrów)
 • Powierzchnia żagli - 25.791 stóp kwadratowych (2400 metrów kwadratowych)
 • Liczba gości: 12
 • Ilość załogi: 16
Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
31
Gru
2023
Zezwolenia na pobyt stały w Polsce
Kategoria: szanty
Łódź
06
Sty
2024
Żeglowanie z Golden Retriever
Kategoria: spotkanie żeglarskie
Wadowice
01
Lut
2024
Koceo
Kategoria: inne
Szczecin
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław