Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Zlot Żaglowców The Tall Ships’ Races Szczecin 2013

Data:  2012-10-04 17:53:49
(głosów: 1)
Ocena:
Autor: rejsuj.pl
Od 2003 roku znane pod dawną nazwą The Tall Ships’ Races, przez 30 lat znane jako Cutty Sark czyli regaty i zloty żaglowców mające propagować ideę wychowania młodzieży poprzez żeglarstwo. W dniach 3-6 sierpnia przyszłego roku, żaglowce ponownie zawitają do Polski, na finał regat w Szczecinie.
Pierwszym portem przyszłorocznych regat będzie duńskie Aarhus, w którym żeglarze będą od 4-7 lipca, po czym wyruszą na start wyścigu, którego trasa powiedzie ich do Helsinek w Finlandii (17-20 lipca). Stamtąd udadzą się w etapie towarzyskim do Rygi, która ugości żeglarzy od 25-28 lipca. Ostatni etap to kolejny wyścig regatowy, tym razem do Szczecina, który po raz drugi ugości żeglarzy i turystów na finale regat The Tall Ships Races. Po raz pierwszy żaglowce przypłynęły tam w 2007 roku.

Wizycie żaglowców i jachtów towarzyszyć będą liczne atrakcje dla żeglarzy i turystów. Miasto Szczecin przygotowuje specjalną ofertę kulturalną, planowane są koncerty gwiazd, zespołów szantowych oraz szczecińskich artystów.

Teren zlotu będzie obejmował Wały Chrobrego, Bulwar Piastowski oraz Łasztownię. Tam też znajdą się aż trzy sceny – główna na trawniku przy ulicy Komandorskiej, druga na Łasztowni natomiast trzecia na placu Mickiewicza.

Na scenie przy Komandorskiej, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem imprez, zagra Filharmonia Szczecińska oraz inni szczecińscy artyści. Natomiast scena na Łasztowni będzie czynna od godziny 14 do momentu, w którym zaczną się koncerty na głównej scenie. Tam występować będą zespoły szantowe i folkowe.

Scena na pl. Mickiewicza powstanie z myślą o dzieciach, przygotowanych dla nich m.in. przez Teatr Lalek Pleciuga w godzinach od 11 do 19.

Udział w zlocie zadeklarowały także inne instytucje kulturalne. Klub 13 Muz przeniesie festiwal inSPIRACJE z czerwca na czas regat, natomiast Muzeum Narodowe otworzy interaktywną wystawę dotyczącą nawigacji.

Zrodził się także pomysł na zagospodarowanie lotniska w Dąbiu, tak aby połączyć zlot żaglowców z festiwalem sztucznych ogni Pyromagic, który odbędzie się tydzień później. Chcąc zatrzymać turystów w Szczecinie, na lotnisku powstanie miasteczko namiotowe, które będzie czynne 12 dni. Tam też powstaną dwie sceny, na mniejszej będą organizowane imprezy przez cały okres działania miasteczka. Natomiast na dużej, odbędzie się w piątek biletowany koncert znanej gwiazdy.

Wykonawcy, którzy wystąpią w Szczecinie podczas zlotu oraz w ramach biletowanego koncertu na lotnisku powinni być wyłonieni do 23 października.
Na część artystyczną regat czyli m.in. oficjalne otwarcie zlotu, paradę załóg, crew party, obsługę koncertów przeznaczone jest 6 mln zł.

Pozostaje tylko zaprosić wszystkich żeglarzy i turystów do odwiedzenia Szczecina podczas zlotu, w sierpniu przyszłego roku. Dopiero po raz drugi w Szczecinie, a po raz piąty w Polsce odbędzie się ta impreza, dlatego z pewnością warto! Jeśli ktoś nie wierzy, niech obejrzy poniższe zdjęcia z 2007 roku, a ci którzy odwiedzili wtedy Szczecin mają okazję powspominać.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
09
Mar
2023
Hack
Kategoria: inne
Wrocław
16
Mar
2023
Hack
Kategoria: szanty
Wrocław
18
Sie
2023
erocall
Kategoria: inne
Warszawa
16
Paź
2023
Hotels
Kategoria: szanty
Wrocław