Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Etapowy Rejs Podług Słońca i Gwiazd zakończony z sukcesem

Data:  2012-09-21 13:55:06
Ocena:
  Żródło: internet
15 września do Gdyni po dwumiesięcznej nieobecności powrócił jacht Zjawa IV, dowodzony przez kpt. Piotra Cichego z załogą harcerzy uczestniczących w ostatnim etapie Rejsu Podług Słońca i Gwiazd. Rejs ten był wyprawą zorganizowaną przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w ramach obchodów roku wagnerowskiego.
S/y Zjawa powstała w 1949r. w Szwecji. Początkowo jako kuter ratowniczy pod nazwą m/s Szkwał pełnił służbę w Świnoujściu. Po zakończeniu służby w świnoujskim oddziale Polskiego Ratownictwa Okrętowego został przekazany ówczesnemu Centrum Wychowania Morskiego i Wodnego ZHP. Po przebudowie powstał bardzo dzielny kecz bermudzki o nazwie s/y Zjawa IV jako następca wcześniejszych trzech Zjaw Władysława Wagnera.

Władysław Wagner to pierwszy Polak, któremu udało się opłynąć na jachcie kulę ziemską. Jego rejs uważany jest za jedno z trzydziestu najważniejszych osiągnięć światowego żeglarstwa. 8 lipca minęło dokładnie 80 lat od momentu wyruszenia Wagnera w rejs, natomiast 15 września 30 lat od jego śmierci. Z tego powodu rok 2012 uznano za rocznicowy a wymienione daty wyznaczyły ramy obchodów roku wagnerowskiego organizowanego przez Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Jego kulminacją był poświęcony pamięci harcerza Władysława Wagnera, który jachtami Zjawa I, II i III opłynął świat, Etapowy Rejs Podług Słońca i Gwiazd. Składał się on z 9 etapów, w których w ciągu 2 miesięcy uczestniczyło ponad 100 harcerzy. Przepłynęli łącznie ok. 4 tysięcy Mm odwiedzając 30 portów, w tym Rygę, St. Petersburg, Helsinki, Sztokholm czy Goeteborg.

5 września w Great Yarmouth, miejscu w którym Władysław Wagner 73 lata temu zakończył swój rejs dookoła świata, odbyły się uroczystości z udziałem załóg ostatnich etapów rejsu Podług Słońca i Gwiazd, tamtejszych morskich skautów, lokalnych dygnitarzy oraz organizatorów Roku Wagnera. Tego dnia rozpoczął się również ostatni etap rejsu, który w symboliczny sposób zakończył wyprawę Władysława Wagnera, przywracając go Polsce i Polakom.

Harcerze tak relacjonowali ten ważny dzień ich rejsu – „Środa 5.IX Zaczęło się jak zwykle – o ósmej rano podniesieniem bandery. Ale tym razem dodatkowo podnieśliśmy zestaw flag na specjalną okazję – między masztami wielka gala flagowa, a pod salingami banderki wszystkich dziewięciu krajów, przez które Zjawa płynęła do Great Yarmouth, wielka bandera harcerska, oraz proporzec roku wagnerowskiego. Dziś 73-cia rocznica opuszczenia Zjawy III przez Władysława Wagnera, oraz dzień rozpoczęcia symbolicznego doprowadzenia kolejnej Zjawy do Polski. Po śniadaniu ostatnie prace – zamiatanie pokładu, polerowanie mosiądzów i tym podobne drobiazgi, żeby być już gotowym o godzinie 11.30, kiedy to przyjechał główny organizator uroczystości – Jerzy Knabe. Ustaliliśmy ostatnie szczegóły dotyczące przebiegu uroczystości, w międzyczasie dołączyła nowa załoga, która również miała brać udział w uroczystościach i nastała godzina 12.00. Główny Herold Miejski, „Town Crier” donośnym krzykiem obwieścił przybycie mer miasta, oraz powitał polskich harcerzy, którzy przyżeglowali na pokładzie s/y Zjawa IV. Następnie pani mer, Her Worship, sama powitała harcerzy, oraz odczytała list napisany przez panią Mabel Wagner, żonę Władysława. Kilka słów od organizatora i przyszła pora na najważniejszy moment. W 1939 roku, ze względu na wydarzenia wojenne w Polsce, konsul generalny RP w Londynie zabronił płynąć Wagnerowi do Polski. Teraz, dokładnie po 73 latach Zjawa znów ma ruszyć w drogę do Ojczyzny. Tak jak konsul niegdyś zamknął rejs w Great Yarmouth, tak dziś ponownie go otwiera. Dla upamiętnienia tego faktu na ręce kapitana została przekazana pamiątkowa plakieta. Na koniec goście otrzymali broszury o Wagnerze, oraz poczęstunek przygotowany przez członków YKP w Londynie. Po zakończeniu uroczystości zadowoleni goście opuścili pokład, a załoga udała się do muzeum Great Yarmouth Potteries, na zaproszenie dyrekcji muzeum. Wieczorem przeszkolenie załogi, przygotowanie jachtu do wyjścia i krótko po północy oddaliśmy cumy i obraliśmy kurs na wschód – aby ostatecznie zakończyć wokółziemską Odyseję Wagnera i jego Zjaw”.

15 września w Gdyni zgromadzeni przy falochronie południowym mieszkańcy, miłośnicy żeglarstwa, harcerze oraz zaproszeni goście (w tym rodzina Władysława Wagnera) byli świadkami triumfalnego wpłynięcia Zjawy IV.

W sobotnie popołudnie przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP Zjawa IV triumfalnie wpłynęła do portu. Przy nabrzeżu Młodych Żeglarzy jacht wraz z załogą oraz kapitanem Piotrem Cichym został uroczyście powitany przez hm Małgorzatę Sinicę - Naczelniczkę Związku Harcerstwa Polskiego, Wojciecha Szczurka - Prezydenta Gdyni, Andrzeja Królikowskiego - Prezesa Ligii Morskiej i Rzecznej oraz Macieja Leśnego - Wiceprezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Po złożeniu kapitańskiego meldunku została przekazana na ręce Druhny Naczelnik tablica otrzymana w Great Yarmouth przez konsula generalnego RP w Londynie, symbolizująca powrót Wagnera do ojczyzny po 90 latach od wypłynięcia. Tablica została przekazana do CWM-u. Wpłynięcie Zjawy towarzyszyło otwarciu prestiżowej Alei Żeglarstwa Polskiego, zainaugurowanej odsłonięciem tablicy poświęconej Władysławowi Wagnerowi.

s/y Zjawa IV:
  • Port macierzysty: Gdynia
  • Data budowy: 1949 jako m/s Szkwał, przebudowana w 1956 na kecz s/y Zjawa IV
  • Materiał: Drewno
  • Typ ożaglowania: kecz bermudzki
  • Powierzchnia ożaglowania: 162 m²
  • Liczba masztów: 2
  • Długość całkowita: 18,7 m
  • Szerokość: 5,64 m
  • Zanurzenie: 2,0 m
  • Armator: CWM ZHP

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa