Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Największe pływy na Świecie

Data:  2012-05-16 15:13:40
(głosów: 2)
Ocena:
  Żródło: internet
Zatoka Bay of Fundy znajduje się na atlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej, na końcu północno-wschodniej części Zatoki Maine między kanadyjskimi prowincjami Nowego Brunszwiku oraz Nowej Szkocji. Zatoka ta jest znana z najwyższych pływów na Świecie.
Ze względu na unikalny kształt zatoki, różnica poziomu wody pomiędzy przypływem i odpływem może osiągać nawet 14 metrów (rekordowo 16). Podczas każdego cyklu przemieszcza się tam ponad 100 mld ton wody morskiej (to więcej niż łączny przepływ w tym samym czasie wszystkich słodkowodnych rzek na świecie).

Przypływy i odpływy odbywają się tutaj dwa razy dziennie. Każdy z nich trwa średnio 6 godzin i 13 minut. Taka częstotliwość pozwala każdemu turyście obejrzeć przynajmniej jedną wysoką i jedną niską wodę w ciągu dnia o dowolnej porze roku.

Ogromna energia pływów powoduje znaczne mieszanie się wszelkich zawiesin i żyjątek znajdujących się w wodzie. Dzięki temu woda jest bardzo obfita w pożywienie z którego korzystają ptaki, wieloryby, ryby i inni mieszkańcy oceanu. Ten wysoce wydajny i bogaty naturalny ekosystem mocno wpłynął na ukształtowanie środowiska morskiego oraz gospodarkę w regionie Fundy.

Tak ogromne skoki pływów wywierają także duży wpływ na ukształtwanie linii brzegowej. Znajdziemy w tym regionie dramatyczne wysokie klify, rzeżby skalne i niesamowite stosy różnych materiałów naniesionych przez morze. Czerwony piaskowiec i skały wulkaniczne które są stale wymywane przez wodę oceanu odsłaniają skamieniałości z przed 300 milionów lat.

Dlaczego Zatoce Fundy są największe pływy?

Średnia pływów na wszystkich oceanach wynosi około 1 metra. Dlaczego w Zatoce Fundy wynosi aż 16 metrów? Ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim: znaczna ilość wody, unikalny kształt i rozmiar zatooki, powstawanie efektu rezonansu.

Ciecz znajdująca się w zbiorniku ma charakterystyczny okres "oscylacji", a raz wprawiona w ruch woda będzie rytmicznie płynąć tam i z powrotem określonym okresie. Częstotliwość tych zmian jest zależna od długości i głębokości obszaru wodnego. Ze względu na ogromne rozmiary tej zatoki oraz jej unikalny kształt lejka oraz dużej głębokości, jej naturalny okres oscylacji wynosi ok. 12 - 13 godzin. To naturalne drganie jest w niemal idealnej synchronizacji z naturalnym zjawiskiem pływów w tej części Atlantyku (12 godzin i 26 minut), w ten sposób powstaje rezonans, czyli nakładanie się tych dwóch efektów. To one współgrając ze sobą powodują tak duże wachania poziomu wód.

Zdjęcia

Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2023
Blacharstwo samochodowe Gdynia
Kategoria: kursy / szkolenia
Gdynia
01
Gru
2023
Czyszczenie Techniczne w Przemyśle
Kategoria: szanty
Zielona Góra
01
Gru
2023
Praca Nowy Sącz
Kategoria: inne
Nowy Sącz
01
Gru
2023
Nowy Sącz
Kategoria: szanty
Nowy Sącz