Rejsuj.pl jest społecznością skupiającą żeglarzy. Zapoznaj się z doświadczeniem żeglarskim swoich znajomych, obejrzyj zdjęcia i wideo z rejsów.
Rejsuj.pl to także największa multimedialna baza danych o jachtach.
Zaplanuj z Rejsuj.pl kolejny sezon i umów się na rejs ze znajomymi!

Twoja przeglądarka jest bardzo stara i wymaga uaktualnienia!


Załoga portalu Rejsuj.pl rekomenduje aktualizację Internet Explorera do najnowszej wersji.

Hiszpania odzyskała skarb z zatopionej w XIX wieku fregaty

Data:  2012-02-25 22:03:35
Ocena:
  Żródło: internet
594 tysiące złotych i srebrnych monet oraz inne wartościowe przedmioty z wraku hiszpańskiej fregaty "Nuestra Senora de las Mercedes" zatopionej w XIX wieku, wydobyła amerykańska firma Odyssey Marine Exploration jeszcze w 2007 roku. Skarb o wadze 17 ton przetransportowano dzisiaj, po licznych sprawach sądowych dwoma samolotami wojskowymi z Tampy na Florydzie do Hiszpanii.
W trakcie rozegranego w 1804 roku starcia morskiego, zwanego bitwą koło przylądka Santa Maria u południowych wybrzeży Portugalii, marynarka brytyjska odniosła zwycięstwo nad hiszpańską eskadrą przewożącą metale szlachetne i inne cenne towary z Ameryki Południowej do metropolii.

Fregata "Nuestra Senora de las Mercedes" zatonęła wraz z częścią skarbu i około 200 marynarzami, a pozostałe trzy okręty poddały się Brytyjczykom, którzy odprowadzili je do Gibraltaru.

Firma Odyssey Marine Exploration zajmuje się poszukiwaniem zaginionych na dnach mórz i oceanów skarbów. Wrak "Mercedes" został odnaleziony w maju 2007 roku. Wydobyto wtedy znajdujące się w nim monety, o wartości kolekcjonerskiej sięgającej pół miliarda dolarów. Przechowywano je w siedzibie firmy w Tampie. Niedługo po ich wydobyciu rząd Hiszpanii wystąpił z pozwem sądowym, domagając się ich zwrotu.

Pomimo, że fregata pływała dawniej pod banderą Hiszpanii, nie było łatwo odzyskać odnaleziony skarb, gdyż znajdował się on na wodach amerykańskich. Udało się dopiero po pięciu latach od zidentyfikowania wraku.

Znalazcy próbowali bronić swych praw do skarbu, ale były one obalane w trakcie kolejnych rozpraw przed amerykańskimi sądami federalnymi. Firma twierdzi, iż padła ofiarą polityki, gdyż rząd USA publicznie wsparł hiszpańskie wysiłki na rzecz odzyskania monet.

Odyssey Marine do tej pory zwlekała z oddaniem skarbu. Firma zwróciła się do rządu Hiszpanii z rządaniem 400 tys. euro za przechowywanie monet przez te lata.

Sprawę śledził także rząd Peru zgłaszając swoje roszczenia do skarbu, uzasadniając, że kruszec do monet był wydobyty w Peru, tam także były one wybite. Sąd amerykański uznał jednak te roszczenia za bezpodstawne, gdyż Peru jeszcze na początku XIX w. było hiszpańską kolonią.
Zobacz ofertę rejsów na sezon
01
Gru
2024
Kryptowaluty
Kategoria: inne
Wrocław
15
Lis
2025
Labrador
Kategoria: szanty
Warszawa